Svět

Kolumbie na justičním rozcestí dobra a zla

Kolumbie na justičním rozcestí dobra a zla

Pátek, 12 Červenec 2019 17:30 MNISLAV ZELENÝ - ATAPANA

Kolumbie je stále má oblíbená země z celé Ameriky, i když ji nyní již sleduji poněkud z povzdálí. Zakořenil jsem v ní už jen třeba z pohledu mých setkání s pěti prezidenty.

Bílí profesoři na Cambridge dostanou za mentory příslušníky menšin

Bílí profesoři na Cambridge dostanou za mentory příslušníky menšin

Pátek, 05 Červenec 2019 13:49 Marian Kechlibar

Staroslavné vysoké učení v anglické Cambridgi jde s dobou. V rámci takzvaného „reverzního mentoringu“ dostanou služebně starší bílí učitelé a pracovníci administrativy přiřazeného černocha, Asiata nebo příslušníka jiné etnické menšiny jako mentora. Je to součást série opatření, které univerzitní oddělení pro rovnost a různorodost zavádí za účelem posílení různorodosti a boje s rasismem.

V Amazonii za rok zmizela plocha pralesa o rozloze Kypru

V Amazonii za rok zmizela plocha pralesa o rozloze Kypru

Úterý, 02 Červenec 2019 16:25 Veronika Dospělová

V Brazílii bylo během jediného měsíce vykáceno skoro 800 čtverečných kilometrů amazonského pralesa. Ukazují to šokující satelitní snímky. Dopady uvolňování zákonů a omezování kompetencí příslušných orgánů ze strany současné administrativy prezidenta Bolsonara se tak začaly projevovat velmi brzy.

Erdogan prohrál volby v Istanbulu aneb Kdo chce mít víc, nemá nic...

Erdogan prohrál volby v Istanbulu aneb Kdo chce mít víc, nemá nic...

Úterý, 25 Červen 2019 17:15 Jana Kunšteková

Titulek článku je staré přísloví, které si prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan při své úporné snaze o revizi voleb v Istanbulu asi nepřipomněl. Zatímco v březnových komunálních volbách prohrál kandidát jeho Strany spravedlnosti a pokroku (AKP) bývalý premiér turecké vlády Binali Yildirim o pouhých 14 tisíc hlasů, v neděli 23. června to bylo nejméně o 730 tisíc ve prospěch opozičního kandidáta Republikánské lidové strany (CHP) Ekrema Imamoglu.

Cenu Kennedyho centra dostal mimo jiné herec Christoph Waltz

Pondělí, 24 Červen 2019 22:22 red

Rakouský herec Christoph Waltz, držitel dvou Oscarů, Iván Eröd, rakouský hudební skladatel, Franz Welser-Möst, hlavní dirigent Clevelandského orchestru, a Helga Rabl-Stadler, prezidentka Salzburg Festspiele, dostali zlaté medaile Mezinárodního výboru Kennedy centra pro kulturu.

Irena Brežná: Švýcarsko bývalo Saúdskou Arábií v srdci Evropy

Pondělí, 17 Červen 2019 10:11 Terezie Zemánková

Ireně Brežné bylo osmnáct, když s rodiči emigrovala „z hravé mateřštiny, ze smíchu s přítelkyněmi a samozřejmého pocitu sounáležitosti“ v socialistickém Československu na Západ. Do dospělé, rozumné země, pro niž byla příliš mladá, příliš nevděčná, zkrátka příliš… Zkušenost ze švýcarské emigrace ovlivnila její životní i literární příběh a vypěstovala v ní empatii k odlišnosti i vědomí, že kultury nedělí duchovní ostnaté dráty a jejich překročení neznačí vlastizradu.

Brexit: Tragédie pokračuje

Čtvrtek, 06 Červen 2019 06:25 Milan Mundier

Ve svém předchozím komentáři o brexitu jsem uvedl, že současná politická situace ve Velké Británii je velmi nepřehledná a nikdo nemůže s jistotou říci, jakým směrem se bude dále ubírat. Psal jsem rovněž o mimořádně nevděčné pozici britské premiérky Theresy Mayové, která si před necelými třemi roky vytkla za cíl zajistit své zemi co nejdůstojnější odchod z Evropské unie. Od té doby se ale mnoho změnilo.

Analytik Trita Parsi: Bude válka USA s Íránem?

Středa, 05 Červen 2019 15:19 Andreas Mink

Krize na Blízkém a Středním východě, která se vzhledem k vývoji v Sýrii začala zdánlivě uklidňovat, nabírá nové otáčky. Tentokrát kolem Íránu. Švýcarský list Neue Zürcher Zeitung se pokusil najít odpovědi u analytika, který má k této oblasti velmi blízko. Trita Parsi je prezidentem Národní íránsko-americké rady, privátní organizace, která chce podporovat civilní vztahy mezi Íránem a USA. Narodil se v Íránu, ale jako dítě uprchl s rodiči do Švédska, odtud se pak dostal do USA.

Nový filipínský zákon vyžaduje, aby každý student zasadil nejméně 10 stromů

Pondělí, 03 Červen 2019 18:24 Veronika Dospělová

Filipínský parlament schválil zákon, který ukládá školákům a studentům zasadit deset stromů, než budou připuštěni k závěrečným zkouškám. Podle prognóz by tak během jedné generace mohlo být vysazeno přes půl miliardy stromů.

strana 1 z 173

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP