Rozhovory

Pavel Poc: Byl bych raději, kdyby nehrozilo zhroucení ekosystémů a neumíralo milion a půl Evropanů na rakovinu

Pavel Poc: Byl bych raději, kdyby nehrozilo zhroucení ekosystémů a neumíralo milion a půl Evropanů na rakovinu

Středa, 15 Květen 2019 08:58 Veronika Dospělová

„Česká společnost je všeobecně skeptická, netýká se to jen Evropské unie. My jsme asi už takoví,“ říká lídr sociálnědemokratické kandidátky Pavel Poc. Situace se ale podle něj zlepšuje, lidé Evropu více vnímají a k urnám podle něj na konci května přijde kolem dvaceti procent voličů. Bavili jsme se hlavně o jeho dosavadní práci europoslance, ekologii, pesticidech i Brexitu. Britové mají podle něj o sobě příliš vysoké mínění a Brexit jim ukázal, že ne zcela právem. „Lidé operující s pojmem Czexit jsou nezodpovědní blázni,“ říká.

Americká intervence by byla vrcholem venezuelského neštěstí

Americká intervence by byla vrcholem venezuelského neštěstí

Pondělí, 25 Únor 2019 15:46 Veronika Dospělová

Krize ve Venezuele nabírá na obrátkách. Lidé čelí hyperinflaci v milionech procent, katastrofálnímu nedostatku potravin, elektřiny i léků. Miliony jich utíkají do zahraničí. Prezident Maduro odmítl zahraniční humanitární pomoc a následně uzavřel hranice, aby jejímu přijetí zabránil. Během zatím posledních střetů mezi demonstranty a armádou před zemřeli při protestech na hranicích dva lidé a asi tři sta jich bylo zraněno. Spojené státy zatím nevyloučily vojenský zásah. Jak reálná je to hrozba? 

Tomáš Sedláček: I naše touhy budou jednou ovládat algoritmy

Tomáš Sedláček: I naše touhy budou jednou ovládat algoritmy

Čtvrtek, 10 Leden 2019 16:10 Veronika Dospělová

 

Sešli jsme se v kavárně na pražské Kampě. Hodina s ním utekla jako voda, naskočil na monokolo a jel za dalšími povinnostmi. Ekonom Tomáš Sedláček se někdy cítí být více filozofem, teď prý má ale zase spíš ekonomické období. Ve volných chvílích se zahrabává do různých dalších oborů. Začalo to teoretickou fyzikou, pak přišla psychologie, pak sociologie.

Estébáci neměli na obsah samizdatu příliš velký vliv

Estébáci neměli na obsah samizdatu příliš velký vliv

Sobota, 05 Leden 2019 08:22 Petr Nagy

 

Pestrou historii samizdatové literatury v Čechách druhé poloviny 20. století přibližuje publikace Český literární samizdat 1949–1989 (nakladatelství Academia), kterou připravili badatelé z Ústavu pro českou literaturu AV ČR a další autoři ve spolupráci s knihovnou Libri prohibiti. Hlavním editorem slovníku se stal literární historik a lexikograf Michal Přibáň.

Petr Kukal: Twitter mi saturuje potřebu sociálního kontaktu

Čtvrtek, 03 Leden 2019 04:09 Petr Nagy

Spisovatel a publicista Petr Kukal má na svém kontě řadu knih, nejvíce čtenářů si však získaly jeho příspěvky na Twitteru. Přestože tam našel svůj druhý domov teprve v roce 2015, dnes patří k jeho nejznámějším českým uživatelům. Do širšího povědomí veřejnosti, a především uživatelů Twitteru se zapsal coby správce účtu Ministerstva kultury, který získal Křišťálovou lupu za rok 2016 v kategorii Obsahová inspirace. Nyní spravuje účet Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Velká válka byla karnevalem hlouposti. Rozhovor o šílenství vydávaném za dějinnou událost

Úterý, 18 Prosinec 2018 07:06 Lenka Stránská

V těchto dnech ústecký publicista a spisovatel František Roček vydal knihu „1918: Karneval vítězství“. Kniha z nakladatelství AOS publishing je surovým až cynickým pohledem na Velkou válku let 1914 – 1918 a na zrod Československa. Autor souhlasí s francouzskými filozofem a historikem Raymondem Aronem, který upozornil: „je třeba bojovat především proti zpětné iluzi nevyhnutelnosti.“ Válku vidí jako bláznovství, karneval.

Prof. Hanzlík: Zahraniční odboj ve II. světové válce představoval to nejlepší z našeho národa

Čtvrtek, 22 Listopad 2018 07:00 Milan Mundier

 

Na činnosti československého odboje za II. světové války se podílela 1. československá partyzánská brigáda Jana Žižky z Trocnova v bývalé Jugoslávii, od jejíhož založení nedávno uplynulo 75 let. Pan profesor František Hanzlík historik z brněnské Univerzity obrany se zúčastnil oslav tohoto výročí v chorvatském Daruvaru. Přinášíme s ním již druhý rozhovor, když první se týkal především vzniku Československa a spolupráce na filmu Toman o letech 1945-1948  (vlevo partyzán Josef Růžička chorvatský Národní hrdina)

Zemřel Jan Petránek: Poslední rozhovor pro Literární noviny

Neděle, 11 Listopad 2018 08:41 Milan Mundier

 

Včera ve věku 86 let zemřel Jan Petránek, výrazná osobnost české žurnalistiky. Patřil k silné generaci, která změnila tvář Československého rozhlasu. V srpnu jsme zveřejnili rozhovor s ním, který nyní opět publikujeme.

Novinář Jan Petránek v roce 1993 odešel do důchodu. Jakoby to nebylo ale vůbec vidět. Stále je vítán v médiích, aby vyslovil své názory k současnému dění. Své postřehy čerpá z bohatého života, především práce v Československém rozhlase, odkud byl začátkem normalizace vyhozen a musel se živit manuální prací. Stal se signatářem Charty 77 a přispíval do samizdatových Lidových novin.

Historik: Existence zahraničního vojska měla v boji za samostatný československý stát velký vliv

Neděle, 28 Říjen 2018 07:09 Milan Mundier

Během předpremiéry filmu Toman jsem se setkal s profesorem historie a spisovatelem Františkem Hanzlíkem. Působí na Univerzitě obrany v Brně, je autorem řady publikací (např. Bez milosti a slitování o Bedřichu Reicinovi či Sluha dvou pánů o Karlu Vašovi) a na filmu Toman se podílel jako poradce. K dnešnímu svátečnímu dni přinášíme rozhovor s ním a tématem jsou nejen události roku 1948, ale také historické souvislosti s dalšími „osmičkami“ v letopočtu československých dějin.

strana 1 z 56

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP