Podpora vitality ženy


S potížemi gynekologického původu se v současné době potýká valná většina žen. Ženy, jako nositelky života, musí ve svém životě projít několika fázemi tělesných změn, které je připravují na jejich mateřskou úlohu. Tyto změny se většinou neobejdou bez stavů nerovnováhy organismu.

 

Mezi nejčastější gynekologické problémy patří poruchy pravidelného měsíčního cyklu, cysty, myomy a sterilita. Poruchy cyklu obvykle souvisí s vysazením antikoncepce, která způsobuje zaplísnění organismu. Proto se doporučuje nejdříve vyčistit organismus, k čemuž slouží nejlépe tinktura z houbičky penízovky a gemmoterapeutika z břízy, pýru, dubu či jasanu. Další problémy pomáhá regulovat ptačí jeřáb, lékořice, andělika, maliník, měsíček, a to nejlépe v podobě tinktur. K úpravě hormonální rovnováhy jsou vhodné taktéž bylinné prostředky z ptačího jeřábu, maliníku, lékořice, anděliky a měsíčku. Preventivně působí proti cystám na děloze bylinné oleje, zejména rakytníkový, tújový a grepový.
Největším problémem žen je sterilita, která bývá důsledkem špatného životního stylu. Organismus v tomto případě můžeme podpořit i ženskými hormony v medové podobě api-women. Účinná je i mateří kašička, která dodá tělu chybějící látky.
Důležitou přeměnou prochází tělo také v období klimakteria. Bylinky zvládnou zkrotit doprovodné projevy, kterými jsou pocení, neklid nebo problémy se spánkem. Na zklidnění doporučujeme lípu, olši, třezalku nebo bacopu. Důležitou složkou péče o organismus jsou v době klimakteria také relaxační koupele.

Penízovka sametonohá
Penízovka je dřevní houba, rostoucí jak na mrtvém dřevě rozmanitých listnatých stromů, tak na poraněných živých stromech. Předmětem sběru a užívání je celá plodnice.
Prostředky z penízovky mají v dnešní době výjimečné postavení, regenerují sliznice a odplísňují. Kromě jednoznačného protinádorového působení, účinkují také antibakteriálně,  například proti bakteriím Escheria coli a plísním Candida albicans. Tato plíseň je obzvlášť nebezpečná, protože se spolupodílí na vzniku řady rakovinových onemocnění a její růst je podporován podáváním antibiotik a antikoncepce.

 

Jeřáb ptačí
Používanou drogou tohoto stromu jsou jeřabiny, sbírané koncem srpna a během září. Méně často je předmětem sběru květ, který se sbírá nejlépe mezi desátou a jedenáctou hodinou dopoledne v době plného rozkvětu, což bývá zpravidla v květnu. Květová droga se sbírá hlavně pro přítomnost látek, podobných ženským hormonům. Konzumace čerstvých jeřabin může přivodit lehčí otravu (nevolnost, bolesti hlavy, dávení), kterou zřejmě vyvolává přítomná kyselina parasorbinová a snad i kyanovodík. Sušením nebo vařením však jejich toxicita zcela mizí.
Drogu aplikujeme jako účinné antirevmatikum. Jeřáb umí také rozrušovat a vyplavovat močový písek a drobné kaménky a zvyšuje diurézu u ledvinových chorob, charakterizovaných snížením funkce ledvin. Droga také ovlivňuje vylučování žluče do střev, což podporuje proces trávení ve střevech, zejména u starších lidí. Drogu je možné využít i jako regulátor stolice, zvláště v případech, kdy se jedná o trvalý, mírný průjem bez vážnějších příčin.
Jeřáb ptačí dobře snáší znečištěné ovzduší a je s úspěchem vysazován na holinách po zdecimovaných smrkových monokulturách. Plody, které jsou po přemrznutí jedlé, jsou potravou pro ptactvo i lesní zvěř. Jeřábové dřevo je tvrdé a ohebné, používá se při výrobě dýh, násad i hudebních nástrojů. Jeřáb ptačí je v době květu hojně navštěvován včelami.

Měsíček lékařský
Měsíček lékařský patří mezi nejúspěšnější léčivé byliny. Je to letnička pěstovaná běžně v našich podmínkách. Léčivé účinky jsou nejvíce obsaženy v květu oranžové barvy, který se zpracovává různými způsoby, a to v čajové podobě, výluhu v lihu, gemmoterapeutikum, výluh v oleji a též zpracovaný do mastí. Při vnitřním použití v podobě tinktury příznivě ovlivní činnost jater, uplatňuje se též při léčbě astmatu, bušení srdce, hojí vnitřní a vnější záněty, můžeme ji použít při zánětech střev, Crohnově chorobě, ulcerózní kolitidě, působí též antibioticky. Gemmoterapeutikum zhotovené z pupenů květů, semen a klíčků semen má též kancerostatický efekt na gynekologické orgány a prostatu. Tyto prostředky také dodávají organismu ženské hormony.
Při vnějším použití je možné výluh z květů do masti, která pomáhá k řešení kožních problémů, pomáhá též při likvidaci pooperačních jizev. Lihová tinktura z květů měsíčku je nenahraditelná při ozdravění rán, kdy hrozí zánět, při léčbě rakoviny, zejména prsů a dělohy – používá se jako obklady. Také měsíček v oleji je jemným pomocníkem při různých kožních problémech – zklidňuje hemeroidy či opruzeniny u dětí.

 

O dalších bylinkách na podporu vitality žen se můžete dočíst v listopadové příloze Literárních novin Harmonie života 11/2015.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP