Erasmus podporuje mezinárodní vzdělávání v Česku už 20 let


Dům zahr služeb logoV letošním roce slaví Česká republika 20 let od zapojení do evropských vzdělávacích programů Erasmus a Mládež. Za tu dobu využily možnosti studia, odborné praxe a dobrovolnictví v zahraničí desítky tisíc studentů, dobrovolníků a zaměstnanců z různých vzdělávacích institucí a neziskových organizací.

 

 

 

Dům zahraniční spolupráce (DZS), který je národní agenturou programu Erasmus+, naplánoval k tomuto kulatému výročí řadu akcí. Jejich cílem je především ukázat veřejnosti dopad zahraničních výjezdů a jejich přínos pro profesní i osobní rozvoj účastníků a zapojených institucí. Vrcholem oslav bude dvoudenní konference v Praze naplánovaná na první polovinu listopadu.

 

Detaily k připravovaným akcím bude DZS zveřejňovat na internetových stránkách mujerasmus.cz a zájemci můžou sledovat informace o oslavách také na sociálních sítích v příspěvcích s hashtagem #mujerasmus.

 

Česká republika se do programu Erasmus zapojila v roce 1998 společně se Slovenskem, Maďarskem, Polskem, Kyprem a Rumunskem. Dnes můžou zájemci využít možnosti studovat na zahraniční vysoké škole či získávat praktické zkušenosti na stážích ve 33 zapojených evropských zemích a od roku 2015 můžou vycestovat i mimo Evropu.

 

Víte, že:

…se počet vyjíždějících studentů z České republiky za dobu trvání programu zvýšil takřka desetinásobně?

Celkem za posledních 20 let vyjelo s Erasmem studovat 94 518 vysokoškoláků a 31 600 pracovníků VŠ.

 

… Česká republika patří také k deseti nejoblíbenějším evropským destinacím pro zahraniční studenty i zaměstnance vysokých škol?

 

…se během 20 let programu Erasmus v České republice navýšily finanční prostředky na vysokoškolské mobility téměř desetinásobně? V akademickém roce 1998/1999 byl rozpočet na tyto aktivity 2,3 milionu EUR, zatímco pro akademický rok 2017/2018 přidělila Evropská komise České republice více než 21,3 milionu EUR.

 

… do různých projektů v rámci programu Erasmus+ se můžou zapojit i mateřské, základní a střední školy?

V letech 2014-16 dosáhlo na finanční podporu celkem 273 škol a nejvíce grantů obdržel Moravskoslezský kraj.

 

… v České republice nejvíce podporují rozvoj svých zaměstnanců v rámci programu Erasmus+ neziskové organizace a vzdělávací centra pro dospělé? V letech 2014-16 jejich pracovníci zamířili nejčastěji do Velké Británie, Rakouska a Španělska.

 

… 25 % účastníků Evropské dobrovolné služby (EDS) v letech 2014-16 pocházelo ze znevýhodněného prostředí nebo mělo specifické potřeby?

 

…za 20 let vycestovalo z České republiky do zahraničí 2 267 dobrovolníků EDS?

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP