Mimochodník

Fejeton Martina Patřičného o písničkářce, herečce a klaunce Terezii Palkové

Fejeton Martina Patřičného o písničkářce, herečce a klaunce Terezii Palkové

Neděle, 14 Červenec 2019 18:01 Martin Patřičný

V mládí bylo mým snem dělat poetický kabaret. To jsem moc chtěl. A dnes, jestli se nemýlím, Terezka má k tomuhle snu výrazně nakročeno, on se jí už vlastně plní! Když jsem si její CD Moje první tango poslechl podruhé, už jsem to věděl.

Fejeton Martina Patřičného: Žena a muž

Neděle, 23 Červen 2019 12:09 Martin Patřičný

Dělali jsme kdysi hraný Dřevěný večer na téma Žena a Muž. Bylo to ještě ve starém Národním muzeu na Václaváku, před rekonstrukcí, v dubem obložené zasedačce vpředu vlevo - (musím se tam jít podívat, jak to tam vypadá dneska).

Fejeton Ivo Fencla: Devět spisovatelů a desátý kritik

Sobota, 22 Červen 2019 13:32 Ivo Fencl

Protože každý neholduje Dostojevskému, a ne každý hltá Gustava Flauberta, ačkoli ten sepsal dokonce předlohu k seriálu Byli jednou dva písaři, máme v záloze legendární Červenou knihovnu, ale spanilou hrdinkou MÝCH snů bývala spíš Studentka Bláža Knihovny šťastných dívek, a ještě dnes mnohým doporučuji umolousaný výtisk Lidunčina tajemství.

Fejeton Rudolfa Křesťana: Ve jménu přejmenování

Sobota, 15 Červen 2019 20:38 Rudolf Křesťan

Existují různé mezinárodní soutěže, žebříčky i statistiky, ale zatím jsem neslyšel o srovnání, ve které zemi se nejčastěji přejmenovávají ulice. A taky náměstí a školy a nádraží a hotely a někdy i hudební skupiny… Myslím, že bychom v takové hitparádě obstáli na některém z předních míst. Modelově připomínám proměnu názvů jedné pražské ulice.

Fejeton Martina Patřičného: Převozník

Sobota, 15 Červen 2019 14:46 Martin Patřičný

Víte, kolik významů má slovo převozník? Byl na Sázavě přívoz je kniha od Jana Morávka, naposled myslím vyšla v roce 1988. To je zvláštní – všechny řeky až na Labe jsou v Čechách ženy – tedy alespoň podle jména (a jak krásná ta jména jsou – Úhlava, Radbuza, Mže…).

Litera a její túra mým životem aneb Zjevení podle Miroslava

Sobota, 08 Červen 2019 11:04 Miroslav Michálek

Nejvyšší čas, abych promluvil. Už jsem málem senior a pořád to odkládám. Musím všem prozradit, co mi bylo zjeveno, tedy pokud by to někdo nevěděl. A hlavně o něm musím vydat osobní svědectví. Však víte, o kom mluvím.

Fejeton Martina Patřičného o plakátu a obálce

Sobota, 01 Červen 2019 19:21 Martin Patřičný

Hana Hegerová někdy zpívala, jak lepič od cirkusu lepí plakát se dvěma slovy – Dnes naposled. Představuju si ten plakát: šapitó, manéž, koně nebo co všechno na něm původně bylo a přes to velkým písmem ta dvě slova. Cirkus zítra balí a lepič zamilovaný do krasojezdkyně se přesune s ním. Ti ostatní, co jsou zamilovaní taky, muži do akrobatek a ženy do krotitelů a kouzelníků, ti tu zůstanou a vrátí se zas ke svým „normálním“ životům.

Fejeton Martina Patřičného: O pokrývačství v české literatuře

Neděle, 26 Květen 2019 14:45 Martin Patřičný

Budete-li o jedné zvláštnosti naší literatury před rokem 1989 vyprávět ve Francii, Španělsku, Brexii aj. odměnou vám bude údiv, někdy až nevěřícný. Představte si – jeden autor napsal knihu a jiný ho či ji „přikryl“. To znamená, že vyšla pod jeho jménem. A taky mu byl vyplacen honorář, o nějž se pak oba nějak rozdělili.

Fejeton o psaní a práci

Sobota, 25 Květen 2019 16:28 Ivo Fencl

Je psaní práce? Ano. A špatné psaní? „Když vám zaplatí,“ řekl mi spisovatel. Tolik anekdota.

strana 1 z 13

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP