Fejeton Romana Žižlavského: O rozlišování


Vydali jsme se na medvědí česnek. Dle internetů roste prý za viaduktem u Hýskova. Hýskov se nachází za Berounem. Česnek tam rostl, ale jakýsi zvláštní, přímo podivný. Ano, zřejmě je to častý omyl, ale medvědí česnek podivný není, je medvědí.

Medvědí česnek v květu. Foto: Chorosh, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

 

Zřejmě to lidé často nevědí či neumí rozlišit. Přitom vypadá dost jinak a chuti je mdlé. Právě schopnost rozlišení nám často chybí. Což bylo také patrné, když jsem s radostí zjistil, že na Slovensku vyhrála Zuzana Čaputová. Žena krásná, inteligentní, ba přímo snad i moudrá. A když se podíváme k nám na Hrad a do vlády? Rozdíl opravdu do očí bijící. Přitom to není jen momentální vlna či úlet, před ní tam přece měli Kisku.

A to leckteří Češi (Moraváci myslím zdaleka tak ne) často hleděli či stále hledí na Slováky se shovívavým úsměvem jako na mladší, méně zkušené, snad i naivnější/hloupější sourozence. Ale k čemu jsou nám staletí zkušeností? Velká část národa se nechává manipulovat strachem a svést koblihou. A věří neověřeným a často lživým či zavádějícím informacím.

Podobně jako jsme na ně skočili my a skončili v Hýskově za viaduktem u takového skoro smetiště. Ale tady to nebylo nijak fatální. Byla sobota, slunce svítilo a my se vydali mimo značené cesty přes krásný kopec Plešivec směrem k Srbsku. Ne, není to žádná turistická trasa, šli jsme přes hluboké průrvy, po sotva znatelných cestách i po golfovém hřišti, značku jsme potkávali spíše mimochodem.

Museli jsme i překonat dálnici, která trhá lesy a já vůbec nechápu, že v tom randálu u ní žijí nějaká zvířata. Ale díky cestě mimo cesty se nám ukázalo místo, kde jsem měl silný pocit, že má nějaký hlubší význam z dávných našich dob a bylo tam krásně. Na mapě ani nemá jméno, jen kótu s výškou a nebudu říkat kde leží. Protože proto. My lidé máme schopnost cokoli krásného a silného svým zájmem ničit.

Chybí nám právě často moudrost rozlišení. Jak sdílela známá na facebooku, bylo to anglicky, překládám: 1. dubna je jediný den v roce, kdy se lidé kriticky zamýšlí nad informacemi z internetu, než je přijmou za pravdivé. Takže, přátelé, než vyrazíme na medvědí česnek, než zase něco budeme sdílet na těch internetech, než půjdeme volit, zkusme se na tím více zamyslet mozkem a procítit srdcem. A mimochodem, nevíte kde u Berounky roste medvědí česnek?

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP