V roce 1990 vydal své první verše, píše básně i prozaická díla pro dospělé čtenáře a v roce 2012 se stal bestselerem jeho životopisný román Návrat Krále Šumavy: román o Josefu Hasilovi. Téměř třicet let od vstupu do české literatury ale trvalo spisovateli, výtvarníkovi a učiteli Davidovi Janu Žákovi (*1971), než přišel s debutem pro děti. Příběh Zmizení Edwina Lindy (Albatros 2019) vyprávěl výtvarníku Jindrovi Čapkovi, kterého zaujal natolik, že se sám nabídl jej ilustrovat. Oceňuje v něm hlavně spád a atmosféru.
Tak vznikla útlá knížka s mnoha krátkými kapitolami a s obrázky dotvářejícími prostředí i náladu, která by mohla zaujmout i takzvané nečtenáře, tedy ty, kdo na své cestě zatím nepotkali tu správnou knihu, jež by rezonovala s naladěním jejich formující se osobnosti.
Pokud překonáte několikpočátečních stránek popisu a seznamování s hlavními postavami příběhu, potom už nemáte šanci se zastavit. Děj vás pohltí, gradace napětí nedovolí přestat číst.
Edwin Linda prožívá velmi těžké období: jeho otec před rokem zmizel za zvláštních okolností a maminka po autonehodě leží v kómatu. Jedenáctiletý drobný kluk, introvert stále doufající v návrat otce momentálně žije u svého dědečka v drážním domku na kraji města. V místní škole nastoupil do šesté třídy. Nemá kamarády a svým uzavřeným chováním odrazuje i ty, kteří by s ním rádi přátelství navázali. Trpělivá je jedině Anežka, spolužačka, s níž sedí v lavici. Brzy je spojí jejich společná záliba – žánr fantasy v knižní, filmové i herní podobě – a stanou se nejlepšími kamarády.
Navzájem se navštěvují a Edwin ukáže Anežce nejen fantastický ráj, který si na půdě dědova domku vytvořili s tátou, ještě když tu byl, ale nakonec jí prozradí část tajemství, kvůli němuž jej pronásleduje Stejkoza, největší rváč a násilník ve škole. Stejky a jeho nohsledi šikanují Edwina od samotného počátku; tato čtveřice sedmáků, sígrů bez skrupulí, stupňuje své násilí, až Edwin skončí v nemocnici… Na Edwina však nedoráží jen reálný svět a spolužáci, útočí na něj také temné síly. On si však nestěžuje a nežaluje. Uvědomí si, že se musí zlu a neznámu postavit čelem a bojovat. Koneckonců vzor má v hrdinech svých milovaných fantasy knížek. Zvolil však tu nejlepší cestu?
D. J. Žák přiznává ovlivnění Jaroslavem Foglarem, s nímž se setkal osobně a který byl pro něj velkou autoritou. A není obtížné najít v jeho knize řadu analogických motivů s Rychlými šípy. Třeba Hugo Marn z osmičky alias Ptáček, samotář a trochu podivín, asociuje Mirka Dušína. A Stejkoza a jeho parťáci, to je Bratrstvo kočičí pracky v nejnaturalističtější podobě: kluci, kteří se před ničím nezastaví – pronásledování slabších spolužáků je jejich hobby. Nebo blíže nespecifikované, trochu tajemné místoděje, byť zde zasazeno na Šumavu… Možná nejde o náhodu, že Zmizení Edwina Lindy vychází vzápětí poté, co si milovníci foglarovek připomněli osmdesát let od chvíle, kdy začaly vycházet příběhy Rychlých šípů (prosinec 1938).
Ovšem Žákův příběh je zcela současný, děti v něm žijí v jednadvacátém století, milují fantasy, používají mobil a počítač, často neuznávají autoritu školy a šikana je ve školním prostředí mnohdy na denním pořádku. Děvčata, což je nezanedbatelná proměna oproti foglarovským příběhům, tady hrají stejně důležitou roli jako kluci, a jsou jim rovnocennými parťáky.
Hrubost, někdy až surovost dnešního reálného světa se v příběhu prolíná s vypravěčskou imaginací. Autor je schopný mystifikátor a svůj magický realismus používá velmi zdatně i v příběhu jedenáctiletého kluka. Vypůjčuje si skutečné historické postavy, neobvyklé místní názvy, oblíbené autory i jejich knihy a mixuje vše s vlastní fantazií, dobře fabuluje, používá teenagerovský slovník a syntax přijatelnou i pro méně zdatného čtenáře.
Kniha má navíc otevřený konec – hlavní hrdina zmizel. Čtenář se může jen domýšlet, použít vlastní obrazotvornost. Opravdu jej pohltily tajemné světy propojené branami v podobě vzdušných vírů a přenesly jej do jiné dimenze? Autor tvrdí, že jde o první část trilogie Tromby. Nezbývá než si počkat na další díl. Pane Žáku, prosím, pospěšte si s pokračováním!
Ukázku z knihy si můžete přečíst ZDE.
Ilustrace Jindra Čapek, nakladatelství Albatros, Praha, 2019, váz., 168 stran, pro čtenáře od 10 let.