Cena Františka Hrubína udělena Michalu Černíkovi


 

Černík Michal foto web ČerníkBásník Michal Černík se stal čtvrtým laureátem Ceny Fr. Hrubína za nejlepší knihu roku středočeského autora/ Cena Hejtmana Středočeského kraje a Klubu českých a slovenských spisovatelů. Slavnostní předání ceny proběhlo dne 7. 11. 2018 v benešovském Muzeu umění a designu. Tvorbu Michala Černíka přiblížil herec Jiří Klem z Divadla ABC.

 

 

Michal Černík získal cenu za sbírku Stébla, kterou vydalo nakladatelství Kmen. Obsahuje výběr z díla i nové básně.

 

Autor sám se při udělení ceny vyznal k hluboké úctě k Františku Hrubínovi, který ho učil i inspiroval: „Na Hrubínovi jsem se učil psát pro děti. I zdánlivě jednouché říkadlo učí děti lásce k životu, k přírodě,Michal Černík a cena Fr Hrubíma k rodičům, k domovu, učí je dívat se na svět ještě jinak, než se běžně díváme, rozvíjí jejich fantazii, jejich slovní zásobu, učí je cítit mateřský jazyk. Také jim nabízí životní pocit, pocit radosti a jistoty. A právě to jsem pochopil na Hrubínových jednoduchých říkadlech a nádherných veršovaných pohádkách. Vždycky jsem si přál psát taková čtyřverší jako Pampeliška.

 

Pampeliška - maminka

létavého semínka,

semínko se země chytí,

roste z něho nové kvítí.

 

V té prosté básničce je zkratka dialektiky života. Dobré umělecké dílo pro děti musí jako umělecké dílo působit i na dospělé. O to jsem se vždy snažil.

 

S Františkem Hrubínem jsem se nikdy nesetkal. Ale velmi dobře si vzpomínám, jak jsem prvního březnového sychravého dne přišel z práce domů, a maminka mne vítala se slzami v očích: „František Hrubín zemřel!“ Tehdy ještě prostí lidé milovali básníky a dovedli za ně plakat.

 

Ve sbírce Stébla je přes pět set čtyřverší a osmiverší, mnohé jsou rýmované, jiné ve volném verši. Knihu vydalo brněnské nakladatelství Kmen, jehož majitelem je prof. MUDr. Michael Doubek, odpovědnou redaktorkou, a musím říci velmi pečlivou, byla magistra Ivana Blahutová, knihu finančně podpořila Nadace 2000. Patří jim mé poděkování.“

 

K aktuálnímu předání ceny se vyjádřil i předseda Klubu českých a slovenských spisovatelů, básník Lubomír Brožek: „Byl jsem velice potěšen kultivovaností a pozorností benešovského publika. Vím, že benešovské publikum je velmi kulturní, ale každý rok mne to znovu a znovu těší a příjemně oslovuje. Jsem rád, že Středočeský kraj chápe význam této ceny a že ji již tradičně podporuje, a to nejenom z úcty k Františku Hrubínovi, ale i jako důkaz zájmu o tvorbu současných autorů. Čerstvému laureátu přeji, aby pro něho byla cena dalším povzbuzením v další tvorbě.“

 

Michal Černík, český spisovatel a básník z Čelákovic, vydal přes dvě desítky knih pro děti, deset knih veršů pro dospělé, šest knih literární publicistiky, připravil editorsky řadu výtvarných publikací pro děti a výběry z české a světové poezie. Jeho verše a knížky pro děti byly přeloženy i do cizích jazyků.

 

Laureáta vybírá každým rokem odborná porota složená z řad literárních kritiků, spisovatelů a dalších osobností v oblasti knižní kultury. Svůj hlas přidá i vybraný zástupce pořádajícího města. Cena nemá úzce vymezené kategorie. Týká se vydaného slovesného díla prozaického, básnického, literárně kritického či dramatického, včetně literatury pro děti a mládež. Je spojena s finančním ohodnocením. Ocenění autoři nemusí být, stejně jako František Hrubín, středočeskými rodáky. Měli by však v regionu žít a publikovat.

 

Vítězi předchozích ročníků byli Vladimír Janovic za sbírku „V kom jednou přenocoval přízrak“ vydavatelství Togga (1. ročník), Jana Štroblová za sbírku „Neviditelné obrazy,“ vydavatelství Pulchra (2. ročník) a Bedřich Stehno za sbírku „Jadérka“, nakladatelství Kmen (3. ročník soutěže).

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP