Drážďanská cena lyriky opět (napůl) poputuje do Čech


 

dresdner-lyrikpreisDrážďanskou cenu lyriky 2018 získali rovným dílem Jan Škrob a Bastian Schneider. Cenu drážďanského publika obdržel Jan Nemček. Vyhlášení vítězů proběhlo v neděli 28. října v Literárním domě Villa Augustin v Drážďanech. V sedmičlenné hlavní porotě letos mimo jiné zasedli vedoucí Českého literárního centra Ondřej Buddeus a spisovatelka Dora Kaprálová.

 

 

 

Básník a překladatel Jan Škrob (*1988) debutoval sbírkou Pod dlažbou (2016), za kterou byl v roce 2017 nominován na cenu DILIA Litera pro objev roku. Nyní mu v nakladatelství Malvern vychází druhá sbírka s názvem Reál. Žije v Praze a je členem Asociace spisovatelů.

 

Spisovatel Bastian Schneider (*1981) naposledy publikoval básnickou sbírku Irgendwo, jemand (Někde, někdo; 2017) a krátké prózy Die Schrift, die Mitte, der Trost – Stadtstücke (Písmo, střed, útěcha – městské kusy; 2018). Žije v Kolíně nad Rýnem a ve Vídni.

 

Drážďanskou cenu lyriky (http://www.dresdner-lyrikpreis.org/) na podporu současné básnické tvorby vypisuje a uděluje primátor zemského hlavního města Drážďan každý druhý rok. Cena je pro výherce dotována částkou 5.000 EUR a v listopadu 2018 bude udělena již podvanácté. Mezi její dosavadní laureáty patří i Petr Hruška, Viola Fischerová, Marie Šťastná nebo Simona Racková. Poslední jmenovaná vylíčila své dojmy ze zisku ocenění (2016) v rozhovoru pro Biblio, přílohu Literárních novin:

 

„Byla jsem v pozitivním šoku. Vůbec jsem to nečekala! Jela jsem tam naprosto uvolněná, kamarád mě totiž varoval, že Češi tam jsou „spíš do počtu“, a doporučoval, ať si to prostě užiju a nemám žádná velká očekávání. Řídila jsem se tím, a o to větší byla pak radost z vítězství. Navíc tam byla skvělá parta kolem Dana Jedličky, který byl také nominován. Přijali mě mezi sebe – bez jakéhokoli soupeření –, takže jsem získala i nové přátele. To je pro mě to skutečně cenné, stejně jako to, jak otevřeně a pozitivně k mé poezii přistupovali lidé z publika. To mě odzbrojilo a dojalo. Jinak – asi mám teď trochu víc ‚otevřené dveře‘, ale nové a dobré básně za mě nikdo nenapíše. S tím jsme každý sám.“

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP