116 let od narození jednoho z velikánů české poezie, Františka Halase


Fr HalasFrantišek Halas, vedle Jaroslava Seiferta, Vítězslava Nezvala, nebo Františka Hrubína, jeden z velikánů (nejen) české poezie.

 

 


Osudový říjen
Říjen rámoval životní milníky Františka Halase. Narodil se na jeho začátku, konkrétně třetího října 1901. O 48 let později pak umírá na jeho konci, přesně 27. října 1949. Tento podzimní měsíc byl pro Halase zkrátka osudový. Úvodní čtyřverší Halasovy básně „Podzim" při vědomí tohoto faktu pak působí takřka magicky:

 

 

„Jak peníz tiše položený slepci
jsi tu můj podzime
jak peníz tiše položený slepci
jste tady vy dny mé..."

 


Dělnický původ
František Halas pocházel z rodiny textilních dělníků, narodil se v brněnských Husovicích, které tehdy ještě byly samostatnou obcí. Dětství strávil na Českomoravské vrchovině. Matka mu zemřela, když bylo Františku Halasovi osm let. Vyučil se knihkupcem, ušlé gymnaziální vzdělání posléze urputně doháněl.


Práce redaktora, vznik brněnského Devětsilu a odboj
Působil jako úředník, poté jako časopisecký redaktor a vydával avantgardní časopisy (Pásmo a Fronta). Podílel se na vzniku brněnského Devětsilu. V roce 1925 odjel na půl roku do Paříže. Po návratu se zase uchýlil na pozici redaktora. Tentokrát do nakladatelství Orbis. Za druhé světové války byl v protifašistickém odboji.

 

„Patron" mladých
Pomáhal mladým autorům, jako jeden příklad uveďme například Jiřího Ortena. Právě díky Halasovi se Orten, dříve rozběhnutý do oblastí herectví, recitace a dramatu, začíná věnovat především poezii.

 

Krev svobody
Poetika Františka Halase se třeba nelíbí všem. Halas není ani tak melodický a řemeslně čistý jako například Seifert, či Nezval. Nikdo mu ale nemůže upřít svébytnou metaforiku a autenticitu. Ne náhodou je právě tento velikán autorem citátu:
„Poezie je samou krví svobody."

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP