Poezie

Festival Praha pije víno vyhlašuje básnickou soutěž na téma 8000 let vína

Festival Praha pije víno vyhlašuje básnickou soutěž na téma 8000 let vína

Středa, 10 Duben 2019 19:40 red

„Na základě nedávných archeologických nálezů z Gruzie bylo uhlíkovou metodou určeno, že nejstarší dosud známé víno kvasilo v roce 5981 před Kristem. Máme za to, že víno významně přispěl k pěstování poezie. Symbolické výročí prvního vinobraní bychom tedy rádi oslavili verši,“ uvádějí organizátoři festivalu Praha pije víno.

Básník Antonín Bartušek: Jediné, čeho je třeba se bát, je strach

Básník Antonín Bartušek: Jediné, čeho je třeba se bát, je strach

Pondělí, 11 Únor 2019 19:01 Jan Dočekal

Antonín Bartušek byl historikem umění a osobností české poezie druhé poloviny 20. století. Nebylo mu však souzeno rozvinout docela profesní záměry a tvůrčí plány. Dožil se pouhých padesáti tří let. Mezi Bartuškovy výroky zapsané do uznaných empirií patří: Jediné, čeho je třeba se bát, je strach.

Výbor básní Petra Motýla: Lidské bytí nahlížené skrze sklenici od piva

Výbor básní Petra Motýla: Lidské bytí nahlížené skrze sklenici od piva

Pátek, 08 Únor 2019 12:00 Adéla Rozbořilová

Ve druhé polovině minulého roku vyšel v ostravském nakladatelství Protimluv výbor básní Petra Motýla (*1964) s názvem Jako černá perla v uhlí. Motýlova tvorba je – přestože se autor narodil v jižních Čechách – pevně spjata právě s prostředím severní Moravy, především pak s Ostravou.

Klára Goldstein: Kenotaf

Klára Goldstein: Kenotaf

Středa, 19 Prosinec 2018 08:50 Host / Nagy

Klára Goldstein (*1988) na sebe před třemi lety upozornila nejen vítězstvím v Literární soutěži Františka Halase, ale následně i vyzrálým debutem Milíře (2016), sbírkou, v níž se ústrojně prolínají témata existenciální s intimními, privátní s angažovanými. Ve své nové knize Kenotaf zkoumá vrstevnatý „ekosystém“ našeho bytí v různých podobách, časech a místech. V senzuální lyrice „latinského“ střihu hledá odpověď na základní otázky lidské existence. Autorka žije a působí v Olomouci, kde je doktorandkou na katedře bohemistiky FF UP. Překládá texty Pabla Nerudy, Manuela Silvy Aceveda či Antonie Torres.

Most z veršů

Úterý, 27 Listopad 2018 06:56 Jan Šulc

 

Když jsem se v loňském roce podílel na přípravě ročenky Nejlepší české básně 2017, jejíž editorkou byla Sylva Fischerová, přečetl jsem více než sto nových básnických sbírek, které v tom roce vyšly. A kladl jsem si otázku, jak vlastně představit současnou českou poezii například nezasvěcenému cizinci: co bych vybral, o čem hovořil, na co poukázal, co zdůraznil... Je nesmírně obtížné, takřka nemožné představit současnou, živou poezii jedné národní literatury jako celek při tak obrovském množství autorů a vydávaných knih.

Cena Františka Hrubína udělena Michalu Černíkovi

Úterý, 13 Listopad 2018 06:41 Kateřina Ryšavá

 

Básník Michal Černík se stal čtvrtým laureátem Ceny Fr. Hrubína za nejlepší knihu roku středočeského autora/ Cena Hejtmana Středočeského kraje a Klubu českých a slovenských spisovatelů. Slavnostní předání ceny proběhlo dne 7. 11. 2018 v benešovském Muzeu umění a designu. Tvorbu Michala Černíka přiblížil herec Jiří Klem z Divadla ABC.

S básníkem Josefem Strakou o festivalu Den poezie

Pondělí, 12 Listopad 2018 09:37 Petr Nagy

V neděli 11. listopadu 2018 začal jubilejní 20. ročník mezinárodního básnického festivalu Den poezie (http://www.denpoezie.cz/), který v průběhu příštích dvou týdnů nabídne desítky literárních akcí po celé České republice. Jedním z jeho dlouholetých organizátorů je básník Josef Straka (níže na fotografiích), neúnavný propagátor české poezie.

Básníci všech věků se sešli k poradě

Úterý, 06 Listopad 2018 07:07 Ladislava Chateau


Petr Skarlant

Drážďanská cena lyriky opět (napůl) poputuje do Čech

Pondělí, 29 Říjen 2018 08:29 Petr Nagy

 

Drážďanskou cenu lyriky 2018 získali rovným dílem Jan Škrob a Bastian Schneider. Cenu drážďanského publika obdržel Jan Nemček. Vyhlášení vítězů proběhlo v neděli 28. října v Literárním domě Villa Augustin v Drážďanech. V sedmičlenné hlavní porotě letos mimo jiné zasedli vedoucí Českého literárního centra Ondřej Buddeus a spisovatelka Dora Kaprálová.

strana 1 z 12

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP