Vladimír Syrovátka: Korespondence naruby


 

Syrovátka výřez přebalJádrem již čtvrté knihy tzv. dadakorespondence Vladimíra Syrovátky jsou dopisy, které autor adresoval významným úřadům a institucím (patří mezi ně Kancelář prezidenta republiky, Policejní prezidium České republiky, Nejvyšší kontrolní úřad, Ústavní soud či nejrůznější ministerstva).

 

 

Autor v nich předkládá s naprosto vážnou tváří kuriózní stížnosti, žádá odpovědi na paradoxní otázky či navrhuje nejrůznější zlepšení (jak sám říká, dadaistické inovativní návrhy) či doporučení. Absolutní absence smyslu pro humor u téměř všech oslovených velmi zřetelně odhaluje vyprázdněnost frází a klišé i absurditu byrokratického systému, které se Vladimír Syrovátka svým působením snaží narušit a jímž chce vnést do našeho života neotřelý pohled a pestrost nekonvenčního myšlení.

 

Vladimír Syrovátka (*1938) je Čech narozený v Polsku, ale posunutím státní hranice se stal občanem Sovětského svazu, aniž by se stěhoval; od roku 1947 Syrovátka přebalžije v Čechách. Vydal 5 knihy aforismů: Štěstí na kolečkách (2005), Pokrok je blbec!? (2006), Andělé s jedním křídlem (2008), Život je, když... (2010), Bez svatozáře (2012). Je znám svými dadavynálezy – dadaistickými groteskními výtvarnými objekty, které představil na nesčetných výstavách a o nichž bylo natočeno několik dokumentárních filmů (např. Svět podle Syrovátky, Absurdní sny pana Syrovátky, Beyond 2000 a další).

 

 

Ukázka z knihy:

KANCELÁŘ PREZIDENTA ČESKÉ REPUBLIKY

21. listopadu 2014

Věc: Zcizení mobilního telefonu

Při vzpomínkovém shromáždění dne 17. listopadu 2014 v Praze na Albertově jsem se nechal strhnout davem protestujících studentů a omylem jsem místo vajíčka hodil po panu prezidentovi Miloši Zema­novi mobilní telefon značky Samsung. Mobil pana prezidenta minul, jeden z přítomných mužů, zřejmě člen ochranky, mobil sebral a str­čil do kapsy. Dotazoval jsem se ve Ztrátách a nálezech, ale bylo mi řečeno, že jim mo­bil nikdo nepředal.

Obracím se na Vás s žádostí o vrácení telefonu; v opačném přípa­dě budu nucen podat žalobu na neznámého pachatele pro zcizení.

 

odpoved1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTVO VNITRA ČR                       

22. února 2014

Věc: Zbrojní průkaz na ruční granát

Chci se Vás zeptat, jestli musím mít zbrojní průkaz na ruční granát, který chci nosit v kapse.

 

odpoved2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REGIONÁLNÍ MUZEUM V MIKULOVĚ                   

Pan ředitel Petr Kubín

14. září 2014

Vážený pane řediteli,

v dnešní době se pro nás stávají vzory nejen herci, zpěváci, sportovci..., ale také vzácné nálezy z pravěku, jako je například Věstonická venuše. Těmto vzorům se snažíme podobat, proto mne za­jímá, jestli ženy z okolí Věstonic se svými proporcemi Věstonické venuši podobají. Propočtem jsem zjistil, že žena vysoká 165 cen­timetrů, která by se Věstonické venuši chtěla podobat, by měla být široká 65 centimetrů.

 

 

 

odpoved3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nakladatelství Dokořán, 2018

ISBN: 978-80-7363-883-2

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP