Spisovatel Jiří Hájíček odmítl Státní cenu za literaturu


 

Jiří Hájíček foto Jakub StadlerLetošním laureátem Státní ceny za literaturu se měl stát jihočeský prozaik Jiří Hájíček (*1967), autor oceňovaných románů Selské baroko, Rybí krev či Dešťová hůl. Ocenění, které si měl převzít 21. října 2018, však již dopředu odmítl. Podle mluvčí ministerstva kultury Simony Cigánkové o tom prostřednictvím dopisu 6. září informoval ministra kultury Antonína Staňka.

 

 

 

V dotyčném listu mimo jiné napsal, že Státní cenu za literaturu považoval po roce 1989 za nepolitickou, čistě odbornou, jejíž prestiž je dána jmény dosavadních laureátů a porotců. Odstoupení většiny členů poroty Státní ceny za literaturu v čele s jejím předsedou Petrem Hruškou v červenci tohoto roku po vyslovení důvěry vládě Andreje Babiše podporované KSČM (více ZDE) jej však přimělo názor na toto ocenění změnit. Podle Hájíčka má být cena apolitická a nemá být spojena s jakýmkoli momentálním politickým uspořádáním, což podle něho odstoupivší porotci svým činem zpochybnili:

 

„Chápu jejich osobní postoje, také jsem nevolil politické strany, které jsou nyní přímo či nepřímo u moci. Měl jsem však za to, že za současné úrovně naší demokracie Státní cena za literaturu stojí z principu svého fungování nad jakýmkoli momentálním politickým uspořádáním a není spojována se střídajícími se vládními garniturami a jejich představiteli. Právě toto však letos zpochybnila převážná část poroty svým odstoupením a jeho odůvodněním.“

 

Ministerstvo kultury samozřejmě plánuje chybějící porotce nahradit – podle Simony Cigánkové je bude počátkem roku 2019 vybírat ministr kultury na základě návrhu Odboru umění, literatury a knihoven ministerstva a následné konzultace s Radou Českého literárního centra. O dalším laureátovi Státní ceny za literaturu by pak mělo být rozhodnuto v červnu 2019. Jestli se ovšem vůbec najdou odborníci ochotní zasednout v porotě a zda jimi navržený adept budou chtít cenu přijmout, to ukáže teprve čas. S ohledem na cejch kolaborantství vznášející se nad uvolněnými židlemi v porotě Státní ceny za literaturu a rozhodnutí letošního nominanta toto ocenění ignorovat však o obojím dosti pochybuji. Pokud by však úspěšné obnovení letos přetržené tradice mělo být vykoupeno ochotou přijmout do poroty i odborně méně zdatné kandidáty a/nebo snahou brát v potaz při výběru příštího laureáta i jeho možnou reakci, pak Státní cenu za literaturu raději tady a teď zrušme.

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP