Literatura

Ioana Nicolaie: Nevím o tom, že by se někdo v Rumunsku živil psaním

Ioana Nicolaie: Nevím o tom, že by se někdo v Rumunsku živil psaním

Sobota, 13 Červenec 2019 17:33 Mircea Dan Duta

Začátkem července se v Brně konal středoevropský literární festival Měsíc autorského čtení, který tentokrát představil rumunskou literaturu – kromě moravské metropole také v Ostravě, ve slovenských Košicích, polské Vratislavi a ukrajinském Lvově. Při této příležitosti přinášíme rozhovor se spisovatelkou Ioanou Nicolaie, která na festival rovněž zavítala. 

Mladí překladatelé se probudili na Šibuji

Mladí překladatelé se probudili na Šibuji

Sobota, 13 Červenec 2019 13:43 red

Pátý ročník Mezinárodní překladatelské soutěže Cena Susanny Roth organizované Českými centry a Českým literárním centrem, zřizovaným Moravskou zemskou knihovnou v Brně, zná své vítěze. Patnáct začínajících překladatelek a překladatelů z Evropy a Asie, kteří se letos úspěšně utkali s překladem z knihy Probudím se na Šibuji od Anny Cimy, zamíří v létě do ČR.

Přehlídku aktuální německé literatury najdete ve speciální příloze Literárních novin

Přehlídku aktuální německé literatury najdete ve speciální příloze Literárních novin

Čtvrtek, 04 Červenec 2019 14:44 Jakub Ehrenberger

Součástí aktuálního čísla Literárních novin 7/2019, které je právě v prodeji, je speciální příloha Německá literatura. Vychází za podpory a ve spolupráci s Česko-německým fondem budoucnosti (www.fondbudoucnosti.cz) a obsahuje ukázky z tvorby deseti autorů, jejichž díla vyšla v českých překladech v několika posledních letech. Zveřejňujeme úvodní text přílohy, jehož autorem je germanista a literární kritik Jakub Ehrenberger.

Definitivní vydání Máchova Máje vychází z rukopisu, který desetiletí nebyl k dispozici

Definitivní vydání Máchova Máje vychází z rukopisu, který desetiletí nebyl k dispozici

Úterý, 25 Červen 2019 10:40 Lukáš Petřík

Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR ve spolupráci s nakladatelstvím Akropolis, vydal kritickou ověřenou verzi Máchova Máje. Kromě edičních komentářů obsahuje také DVD s obrazovými a textovými materiály včetně kompletního autorského rukopisu či databáze všech českých i překladových vydání.

Literární vyhlídky (24. až 30. června)

Literární vyhlídky (24. až 30. června)

Pondělí, 24 Červen 2019 17:28 Petr Nagy

Závěrečný červnový týden se ponese ve znamení začínajících (nejen) literárních festivalů – doslova za dveřmi jsou nové ročníky pražského projektu Knihovna na vlnách, Šrámkovy Sobotky a také Měsíce autorského čtení (na ten vás pozveme prostřednictvím rozhovoru s rumunskou spisovatelkou Ioanou Nicolaieovou v červencovém Bibliu, které vychází v Literárních novinách 7/2019 již tento čtvrtek). Připravili jsme pro vás také další debatu nad Knihou měsíce (která bude stejně jako tyto Literární vyhlídky poslední před letní pauzou), věnovanou tentokrát novému románu Davida Zábranského.

Spisovatel K. M. Hodáček: Dnes už není možné žít bez závislostí

Pondělí, 24 Červen 2019 09:30 Zita Malaníková

Nedávno vydalo nakladatelství Kampe román Až úzko pomyslet. Hluboký, z velké části autobiografický příběh, ve kterém je cítit otisk duše autora, kterým je básník, spisovatel a výtvarník, Kamil Marcel Hodáček.

Básníka Petra Krále vyznamenala Francouzská akademie za působení v kultuře

Pátek, 21 Červen 2019 07:22 red

Básníka, prozaika, esejistu a překladatele Petra Krále vyznamenala 20. června Francouzská akademie. Spolu s dalšími 63 osobnostmi byl tak oceněna za působení ve francouzské kultuře. Petr Král píše česky i francouzsky a již v roce již v roce 2010 obdržel insignie komtura francouzského Řádu umění a literatury, nejvyšší možnou hodnost tohoto řádu v oblasti kultury.

Českou detektivkou roku je kniha Říkají mi Lars od Daniela Grise

Čtvrtek, 20 Červen 2019 17:57 red

V pražském policejním muzeu proběhlo 20. června udílení tradičních cen za českou detektivní literaturu. Oceněny byly nejlepší loňské žánrové knihy a povídky. Akce proběhla v roce, kdy si čeští detektivkáři připomínají 30 let od založené své profesní organizace.

Literární vyhlídky (17. až 23. června)

Pondělí, 17 Červen 2019 17:14 Petr Nagy

S blížícími se prázdninami ubývá literárních akcí pořádných mimo českou metropoli, obyvatelé Prahy si však rozhodně nemohou stěžovat – v příštích dnech je čeká celá řada knižních křtů, autorských čtení nebo přednášek. A také setkání s několika zahraničními autory či autorkami – například s oceňovanou polskou spisovatelkou Joannou Lech (na snímku). Letně se pak mohou naladit v Divadle Viola, kde bude mít v neděli premiéra dramatizace Rozmarného léta. Po několika nových zajímavých titulech však mohu naštěstí sáhnout i čtenáři odjinud.

strana 1 z 43

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP