Co čte... Petr Motloch


Velmi se mi líbí nově vydané Dějiny filmu polského filmového teoretika Jerzyho Płażewského, z nichž jsem vykrojil malou ukázku o slavném filmovém němoherci. Kniha má pro českého čtenáře velký vklad ve středoevropském původu Płażewského a jeho středobod vidění světa filmu může být českému čtenáři velmi blízký na rozdíl od filmových knih, jež autoři obdařili hollywoodským úhlem pohledu a kde se film pojímá jako záležitost výlučně americká, trochu britská, aby se neřeklo francouzská a italská, a zbytek světa   filmu reprezentují veličiny typu Bergmana, Kurosawy, von Triera, Kusturici, Buňuela, Almodóvara, Michalkova nebo Wajdy a několika málo jiných.

Zvlášť proto, že se Płażewski tohoto způsobu nazírání nedopouští, jsou mi jeho Dějiny filmu velmi blízké a u mého pracovního stolu jsou položeny tak, aby mi stačilo jen ruku natáhnout a byly mi tak k lákavé dispozici.

 

„Rodolpho Valentino byl zbožňován s přímo šílenou náruživostí. Po jeho smrti se pohyb na hlavní ulici v New Yorku zastavil, tělo bylo vystaveno na veřejnosti a vlak s jeho ostatky projel slavnostně celou Amerikou. Na jeho čerstvém hrobě pak spáchala sebevraždu žena, která svůj idol nikdy osobně nepoznala, a mnohé z nesčetných klubů fanatických obdivovatelek božského Rodolpha přijaly oficiální název Svaz vdov po Rodolphu Valentinovi. Bez jakýchkoli předsudků se dnes pokoušíme nalézt v dochovaných filmech sebemenší důvod k této divácké fascinaci. A s údivem sledujeme truchlivého komedianta, který směšně obrací oči v sloup a hrozivě vraští své žensky vyhlížející obočí."Herec Petr MOTLOCH se narodil v Ostravě (1964) a studoval v Brně. Dvě sezóny působil v Národním divadle v Brně, další dvě v Městském divadle ve Zlíně. Po dalších dvou letech mimo angažmá, kdy byl hostujícím hercem, například v Klicperově divadle, působí od roku v činoherním souboru Národního divadla v Praze. Televizním divákům může být jeho tvář známá především ze seriálu Velmi křehké vztahy.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP