Ostravský Festival v ulicích od pátku představí omamnou kulturu Indie


Již devátý ročník Festivalu v ulicích zaplní 28. a 29. června centrum Ostravy hudbou, tancem, filmy, workshopy, stánky, sportovními aktivitami a programem pro rodiny s děti. Letos se zaměří na indickou kulturu. Vůbec poprvé v Evropě právě v Ostravě vystoupí bojoví akrobatičtí tanečníci Raibenshe, návštěvníci uvidí tanec v maskách, uslyší indický hip hop ze slamů, vyzkouší si tradiční tanec z oblasti Kathak, moderní Bollywood nebo budou moci ochutnat indická jídla.

Tradiční tanec z indické oblasti Kathak. Foto: Festival v ulicích

 

Na hlavní scéně, která se letos vrátí na Masarykovo náměstí, zahrají nejen čeští hudebníci Michal Hrůza nebo Voxel, ale také zahraniční kapely – San Salvador z Francie, Oreada z Polska či Balkansambel ze Slovenska. Program bude po oba dny probíhat také na Černé louce a Slezskoostravském hradě. Vstup je na celý festival tradičně zdarma.

„Stejně jako v předchozích letech na festivalu vystoupí sbor Hladnov Rock Choir. Určitě doporučuji jejich koncert nevynechat, jsem opravdu pyšný, že právě na gymnáziu, které je jedním z krajských příspěvkových organizací, působí tak skvělí pedagogové, díky kterým se gymnazisté věnují kromě studia i dobré muzice. Doufám, že letos nevynechají Bohemian Rhapsody, v jejich podání je opravdu skvělá,“ říká náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu Lukáš Curylo.

„Po úspěšné prezentaci katalánské kultury před dvěma roky jsme se letos obrátili na východ – na pestrou, omamnou a exotickou Indii, která ,okoření‘ tradičně bohatou nabídku našeho festivalu,“ vysvětluje ředitelka Petra Hradilová. Za zmínku stojí především tanečníci Raibenshe, kteří oživili téměř zaniklou indickou tradici – starověký bojový tanec s prvky akrobacie s dlouhými bambusovými tyčemi. A hudební projekt Ta Dhom Project feat. Shri vznikl v bombajském parku, kde tři studenti nedělní školy vytvořili zcela nový žánr indického hip hopu. Moderní pouliční rap postavili na základy Karnatické tradice, předávané z generace na generaci, která nemá obdoby. 

V rámci hudebního programu zahrají vedle již uvedených jmen například kapela Nedivoč, formace Prague Cello Quartet se čtyřmi violoncellisty či mnohačlenný Gangsters of the Swing Orchestra se známými skladbami 30. let minulého století. K hlavním zahraničním hvězdám patří francouzská kapela San Salvador, jejíž tři zpěvačky a tři zpěváci (spolu s dvojicí velkých bubnů) předvádějí provensálskou polyfonií na pokraji hlasových a fyzických možností. „Když loni San Salvador dozpívali na veletrhu Womex, kde se stali naprosto nečekanými hvězdami, nejčastější hodnocení znělo: nemám slov,“ říká Petra Hradilová. Slovenští Balkansambel roztančí diváky nejen tradiční balkánskou hudbou, ale i směsí slovenských lidovek, jazzu, a dokonce i vážné hudby. A mladá polská kapela Oreada míchá ortodoxní folklórní nálady s ležérním písničkářstvím. 

Na návštěvníky Taneční scény ČPZP na Černé louce čekají taneční show nebo workshopy, na kterých si budou moci vše sami vyzkoušet: od swingu přes flamenco, salsu až po tradiční indické i bollywoodské tance. Tanci, včetně toho bollywoodského, se mohou zájemci věnovat také ve stanu Dance for life.

Pro rodiny s dětmi budou připraveny například Crex – středověká hra na hradě, věda a technika hrou, animované filmy, aktivity sdružení Balónek, Radost v písku, stolní hry Mindok i herní a relax zóna Hitrádia Orion.

Na návštěvníky dále v centru Ostravy čekají sportovní soutěže, Design zóna, gastronomické pochoutky z celého světa, ozvěny mezinárodního festivalu studentských filmů Opavský páv, večerní projekce hudebních videoklipů či zajímavých studentských filmů, prohlídky Ostravy s lidmi bez domova Pragulic Ostrava, 4. ukrajinský festival, prezentace VŠB–TUO či neziskových projektů Hledáme rodiče a Rozkoš bez rizika (testování HIV). 

Podrobný program najdete ZDE.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP