Letní slavnosti staré hudby slaví 20 let


Letní slavnosti staré hudby nabídnou mezi 11. červencem a 6. srpnem nabídnou osm exkluzivních večerů, jimiž oslaví nejen dvě desetiletí své existence, ale také šest staletí bohaté hudební historie, s níž dlouhodobě seznamují české publikum.

Večer pro krále, tanečník Artur Zakirov. Foto: Letní slavnosti staré hudby

 

Letošní ročník slavnostně zahájí koncert s příhodným názvem Jubilate Deo. 11. července v kostele sv. Šimona a Judy představí Musica Instrumenta z Drážďan a pražský vokální ansámbl Cappella Mariana strhující oslavná díla benátských a saských chrámů 16. a 17. století.

Velkolepým závěrem festivalových oslav pak bude 6. srpna v Rudolfinu večer s názvem Večer pro krále. Komponované hudebně-taneční představení láká na árie a taneční části z francouzských barokních oper, z nichž mnohé měl v oblibě hudbymilovný král Ludvík XV. V podání pěvců Katherine Watson a Reinouda Van Mechelena a dvojice tanečníků z francouzského souboru Les Cavatines, se za doprovodu orchestru Collegium Marianum rozvine příběh osudové lásky, podpořený stylizovanými barokními kostýmy i světelným designem.

Festivalový program dále nabídne například mistrovské kusy pro violu da gamba a loutnu v podání virtuosů Vittoria Ghielmiho a Lucy Piancy, dále překrásné mariánské nešpory mistrů renesanční polyfonie v provedení belgického vokálního kvinteta Utopia nebo španělský temperament v hudbě čtyř staletí v interpretaci mezzosopranistky Anny Reinhold, kvarteta Exclamatio a fenomenálního argentinského kytaristy Quita Gata.

Na programu je také humorné taneční představení s hudbou J. S. Bacha Balet o kávě, v němž se představí polský taneční soubor Cracovia Danza a sólisté Patricie Janečková a Jaromír Nosek, nebo vystoupení věhlasného italského harlekýna Enrica Bonavery v představení inspirovaném tradicí commedie dell’arte a dále ukázky renesančních tanců v podání tanečního souboru Chorea Historica ve Valdštejnské zahradě.

 

Z programu festivalu

Jubilate Deo
Slavnostní zahájení 11. července v kostele svatých Šimona a Judy bude patřit velkolepým vícesborovým dílům benátských a saských chrámů. Trombonista Ercole Nisini se svým souborem Instrumenta Musica pravidelně velebí Boha ve slavném Frauenkirche. Nyní spojí hlasy cinků, trombonů a dulcianů s hlasy pěvců z Cappelly Mariany Vojtěcha Semeráda. Společně provedou díla G. Gabrieliho, O. di Lassa, H. Schütze, A. Trombettiho či M. Praetoria.

Balet o kávě
Ve středu 17. července se v Divadle ABC se představí třináctičlenný polský taneční soubor Cracovia Danza Romany Agnel za doprovodu souboru Collegium Marianum pod vedením flétnistky Jany Semerádové. Na programu budou mimo jiné tance z Bachových orchestrálních suit a árie z Kantáty o kávě, ve kterých se pěveckých partů ujmou Patricia Janečková a Jaromír Nosek.

Corazón español
V pondělí 22. července bude rodačka z Paříže Anna Reinhold zpívat skladby skladatelů, jako jsou Gaspar Sanz z Calandy, Juan Hidalgo z Madridu nebo Sebastián Durón z Brihuegy. Doprovodí jí katalánské kvarteto Exclamatio a argentinský hráč na kytaru a další drnkací nástroje Quito Gato. Hudební pouť odhalí, že španělské srdce bije dál, ať už v rytmu Joaquína Turiny nebo Federica Garcíi Lorcy.

Rosa mystica
Ve středu 25. července, v den svatého Jakuba, budou v kostele sv. Salvátora v Anežském klášteře ke slyšení mariánské nešpory v podání belgického ansámblu Utopia. Zazní díla mistrů franko-vlámské renesanční polyfonie Giovanniho Pierluigiho da Palestriny, Josquina Despreze, Nicolase Gomberta či Cristóbala de Morales, ale také méně známých Angličanů Richarda Deringa a Petera Philipse, kteří za katolictvím emigrovali do Flander, přičemž plně vyznávali i franko-vlámskou hudební tradici.

Commedia dell’arte
V pátek 27. července bude možné ve Valdštejnské zahradě v Praze vidět commedii dell’arte v podání herce a italského harlekýna Enrica Bonavery. Jeho pestrý kostým hýří barvami jako fresky zdejší saly terreny, jeho vtip tryská jako fontána a jeho černá škraboška připomíná barokní grottu. Dobovým tancem jej doprovodí soubor Chorea Historica pod vedením Kateřiny Klementové.

V zahradách múz
Hudba pařížských salónů 18. století rozezní v pondělí 29. července prostory Zámku Troja. V centru pozornosti budou dva vyhlášení mecenáši: Louis François I. de Bourbon (princ de Conti) a Alexandre Le Riche de La Pouplinière, jejichž hudební salony konkurovaly hudební produkci na královském dvoře. Skladatele, jako jsou Louis-Nicolas Clérambault, Jean-Joseph Cassanéa de Mondoville či André Danican Philidor, probudí k životu sopranistka Chantal Santon-Jeffery, flétnistka Jana Semerádová, houslistka Stéphanie Pfister a cembalistka Béatrice Martin, k nimž se se svými barokním violoncellem připojí Bruno Cocset.

Due virtuosi
Ve středu 31. července se v Tereziánském sále Břevnovského kláštera představí italský gambista Vittorio Ghielmi a loutnista Luca Pianca, jenž spoluzakládal legendární soubor Il Giardino Armonico. Tito dva umělci zahrají intimní klenoty Marina Maraise či Antoina Forquerayho, francouzských barokních autorů, kteří se do hudební historie zapsali jako „anděl“ a „ďábel“ violy da gamba.

Večer pro krále
Slavnostní zakončení Letních slavností staré hudby proběhne 6. srpna v Rudolfinu. Program, sestavený z vokálních a instrumentálních čísel francouzských barokních oper (skladatelé Jean-Philippe Rameau, Jean-Joseph Cassanéa de Mondonville a Jean-Marie Leclair komponovali pro Ludvíka XV), vypráví příběh dvou milenců v podání pěveckých sólistů Katherine Watson a Reinouda Van Mechelena. Protagonisté putují fantaskními krajinami, jejichž obyvatelé – taneční sólisté Anna Chirescu a Artur Zakirov – svým tancem osud pěvců glosují i ovlivňují. Hudbu provede orchestr Collegium Marianum se svou vedoucí Janou Semerádovou, choreografii vytvořila choreografka Natalie van Parys.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP