Národní divadlo vytvořilo další podobu Tramvestie, tentokrát půjde o operu


Centrem Prahy ve středu 17. dubna mimořádně projede speciální tramvaj č. 11. Upozorní tak na premiéru operu Tramvestie, která vychází ze stejnojmenné sbírky Pavla Novotného a nahrávek, které pořídili v tramvaji linky 11 mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou.

Operu Tramvestie zahájí happening jízda tramvají č. 10. Foto: ND

 

Tramvestie vznikla tak, že Pavel Novotný deset let jezdil se svými přáteli a známými zmíněnou tramvají a nahrával jsi jejich promluv, které reflektují okolí, popisují cestu, rozkrývají osudy spojené s nejdelší meziměstskou tramvajovou tratí v České republice. „Se získanými nahrávkami jsem si počínal velice svobodně – někoho jsem jen textově prostříhal, pokrátil, někdo byl ponechán takřka syrový či surový, někoho jsem doučesal, někoho jsem si dovymyslel, někoho jsem si vymyslel úplně," píše na svém blogu.

Následně jeho projekt získal řadu podob: vyšel jako básnická sbírka, vznikla radiofonické kompozice, proběhla výstava v Brémách, cestující mohli spatřit textové instalace přímo v jednom z tramvajových vozů liberecké MHD. A nyní skladatel Petr Wajsar, čerstvý držitel Českého lva za hudbu k romantickému dramatu Hastrman, inspirován Novotného Tramvestií vytvořil unikátní operu, v níž se společně prolnou čtyři z „tramvajových“ hlasů.

V doprovodu Orchestru Státní opery pod taktovkou dirigenta Richarda Heina se v hlavních rolích představí sólisté Lenka Šmídová, Jana Horáková Levicová, Dušan Růžička a Jiří Sulženko. Režisérem opery je Marek Bureš.

Tramvaj č. 11 se v Praze na svou přibližně dvacetiminutovou okružní jízdu vydá ze zastávky Národní divadlo (u Nové scény, směr Národní třída) v 19:00. Ozdobena bude plakáty k inscenaci, a navíc v ní bude hrát hudba. Svézt se může každý.

Opera Tramvestie. Čtyři hlasy: čtyři životy: jedna jízda. Zachycení tramvajové trasy mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou má premiéru na Nové scéně Národního divadla 17. dubna ve 20:00, reprízy se uskuteční 22. dubna, 7. a 20. května a 23. června.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP