Na vánoční mši do kina


Přenos koncertu do kina Aero výřez fotaAni letití pamětnicí si už nevzpomínají, kdy naposledy (a zda vůbec) hrála Česká filharmonie v adventním Rudolfinu Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby. Přitom ji slyšíme ze všech okolních kostelů, dokonce i v plenéru. Vše se mění ve 119. sezoně.

Po historicky prvním přenosu Novosvětské z Rudolfina do kin zve Česká filharmonie a Aerofilms na adventní přenos Rybovy České mše vánoční. špičkový orchestr a sbor rozezní známým „Hej, mistře" ve 40 kinech napříč Českou republikou. Koncertní přenos Rybovy České mše vánoční, která je v Rudolfinu beznadějně vyprodaná, proběhne v sobotu 20. prosince od 14:45. V první půli koncertního odpoledne zazní Dvořákovy Slovanské tance.

 

Kromě hudebního a pěveckého provedení na vysoké úrovni, je atrakcí sám o sobě i přenos do kin. Desítka kamer odhalí nečekané záběry a pohledy, které divák běžně v koncertní síni nemá šanci spatřit. V přestávce se diváci můžou těšit na rozhovory s hudebníky a dirigentem a přenosem je provede šéf České filharmonie David Mareček.

 

Adventní přenos Rybovy České mše vánoční je typickým rodinným představením, i volba času nahrává rodinám s dětmi. Nebo ještě lépe, jde o program pro všechny generace. „Notoricky známá skladba potěší i ty, kteří takzvanou vážnou hudbu často nevyhledávají, a na druhé straně všichni, kteří, se hudbě nějak věnují, ocení špičkové provedení Rybovky na nejvyšší úrovni," říká Ivo Andrle z distribuční společnosti Aerofilms.
„Myslím, že je všeobecně dobré sahat k tradicím, a v tomto případě je to dotek, který oblažuje smysly i duši. Jsem si jist, že ta hodinka spočinutí v krásné hudbě je pro kohokoliv mnohem důležitějším dárkem než další hmotný předmět, jimiž se tolik zahlcujeme," komentuje přenos Jiří Bělohlávek. „Českou mši vánoční jsem slýchal již jako kluk při návštěvách štědrovečerní půlnoční mše s mým tatínkem, později, v mých studentských dobách jsem ji hrával na violoncello v orchestru Svatojakubského chrámu s legendárním dirigentem Josefem Herclem. Je to skladba, která v mém vnímání navozuje dokonale atmosféru českých Vánoc," dodává.

 

Seznam participujících kin je dostupný ZDE .

Aero prenos

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP