Yusuf Islam alias Cat Stevens – most k islámu


 

Yusuf-Islam-alias-Cat-Stevens foto youtubeKdyž vzal po pětatřiceti letech znovu kytaru do ruky, aby rozjel koncertní šňůru, pustila se do něj muslimská komunita. On jí říká: „Poslouchejte mě, uslyšíte součást islámské civilizace.“ Nyní se opět objevil na americkém a evropském turné.

 

Yusuf Islam alias Cat Stevens je šestašedesátiletý britský zpěvák, narodil se v Londýně a žije v Dubaji. Představuje dvojí identitu: „Jsem zrcadlem muslimů, stejně tak zrcadlem pro západní svět, který se na mě dívá trochu jinak, ale všichni hledají stejné zrcadlo." Vyznává duchovno, ale stejně tak rock, koženou bundu, silnou motorku, tmavé brýle a bílý plnovous.

 

V kalifornském Malibu se plavec pere s mořem. Ocitl se v bouři a nemůže dosáhnout břehu, již vysílen se modlí k bohu, aby jej nechal žít a když přežije, bude žít jen pro něj. Vlna ho vrhne na břeh, přijme islám a s ním jméno Yusuf Islam. Přestože má za sebou 50 milionů prodaných alb písní, je jedním ze slavných zpěváků té doby, ocitl se na sedmém místě britské top ten, prodává své hudební nástroje. Píše se rok 1979 a končí svoji hudební kariéru.

 

Britem de facto není, je synem kypersko-řeckého přistěhovalce a Švédky, jmenuje se Steven Demetre Georgiou, žije v Londýně a ve svých devatenácti, v roce 1969, vydává první album Matthew & Son již pod pseudonymem Cat Stevens. Vydává další album ne tak úspěšné „New Masters“. Onemocní tuberkulózou, zdá se, že je po kariéře. Přestože je vysílený, napíše více jak čtyřicet písní jen pro hlas a akustickou kytaru. Intimita projevu se rázem stala klíčem k dalšímu úspěchu a vydává úspěšné desky "Wild World", "Morning has Broken" a "Father and Son".

 

Cat Stevens se stává ikonou pop music. Než konvertuje k islámu, vydá v roce 1978 jedenácté album. Pak se oddává víře – v Londýně zakládá školu Koránu a v OSN usiluje o prosazení sociálních projektů. Když Salmam Rushdie vydává Satanské verše, tak v britské televizi prohlásí, že je pohoršen, nejraději by autora knihy vydal ajatolláhu Chomejnímu k popravě a v žádném případě by jej neskrýval. Navíc se stává donátorem palestinského hnutí Hamas a Izrael jej v roce 2000 dává na seznam islámských radikálů a zakazuje mu vstup do země.

 

Po jedenáctém září 2001 začíná obrat a Yusuf Islam se vrací k hudbě: „Nadešel čas, abych se vrátil a začal jsem znovu zpívat, a to v zájmu míru. Reprezentuji společenství, kde většina muslimů je extremizmu vzdálená.“ Když se konal slavný zahajující „46664 koncert“ Nelsona Mandely v Kapském Městě v roce 2003“, ( viz ) objevuje se na scéně jako pop-zpěvák mezi další desítkou pop-hvězd, a to se svojí starou písní „Peace train“. Jak uvedl, nebylo to pro něj jednoduché rozhodnutí vzhledem k jeho náboženskému přesvědčení, ale našel pro to jednoduchou odpověď: „Vše co dělá dobro, tak dobré je. Co činí zlo, zlé jest.“

 

Tohoto pravidla se dodnes drží a od té doby vydal tři alba, a to poslední letos v říjnu pod názvem „Tell 'em I'm Gone“. Letošního podzimu rozjel turné a po deseti letech se objevil v USA. V roce 2004 byl vyhoštěn jako persona non grata (tzv. no –fly list), neboť se ocitl na seznamu osob se zakázaným vstupem do USA a byl považován dokonce za teroristu (viz). Toto tvrzení úspěšně zažaloval jako urážku na cti.

 

USA mu odpustily, když letos byl inaugurován do Síně slávy Rock and Rollu a sám při té příležitosti řekl: „Cítím se vítaným hostem… to znamená, že si na mě pamatujete.“ Mimochodem Američanům připomněl, aby si nepletli, že populární píseň „The First Cut Is the Deepest“ je jeho dílem a nikoliv Roda Stewarta, který ji rovněž zpíval. V USA a Kanadě na letošním turné nezpíval staré písně, takže zde neslyšeli „Moonshadow“, zato k slyšení byly songy z nového bluesového alba „Tell 'Em I'm Gone".

 

Zajímavé je si přečíst hodnocení dnešní podoby tohoto zpěváka, jak ji popsal recenzent v britském Independentu k britskému turné Yusufa. Autor tvrdí, že byl překvapen, když z muslimových úst uslyšel slavnou soulovou píseň "People Get Ready" a hrál v Británii nakonec i své starší písně jako „Where Do the Children Play?“ (zřejmě tehdy inspiroval českou skupinu Katapult- Lad. Vostárka text písně „A co děti, mají si kde hrát?“). Ale hlavní překvapení popisuje britský recenzent ve vlně blaženosti nesoucí se shůry z pódia dolů do davu mezi mladé dívky s hidžábem a starce zasluhující si pomalu invalidní vozík, jimž zpěv medikoval zklidnění tepu a zmírnění krevního tlaku.

 

Yusuf v pohledu na takové posluchače se jen utvrzoavl ve své víře, že jednou nastane den, kdy muslimové, křesťané, židé a další a další náboženství se uchopí za ruce ve společném pochodu. Proto na současných koncertech v Evropě i Americe často zvolal: „Přátelé, kdo mě má v paměti jako Cat Stevense – nechť je vítán. Ti, kteří mě mají za Yusufa, klid s vámi, vítejte."

 

Video uvedení Yusufa do Síně slávy Rock and Rollu

 

Ukázka z nového alba: Tell 'em I'm Gone

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP