Janáček Brno před zahájením


Janáček Brno logo festivaluVe dnech 21. – 29. listopadu se v Brně koná již čtvrtý mezinárodní festival Janáček BRNO. Dílo nejhranějšího operního skladatele 20. století je neodmyslitelně spjato právě s městem Brnem.

 

Idea mezinárodního hudebního festivalu svázaná s Janáčkem vznikla proto právě zde. Skladatel tu prožil převážnou část svého života, město je spojeno s premiérami jeho hudebních děl. Janáček stál ve městě u základů řady významných kulturních institucí, s jeho jménem se setkáme například v názvu divadla, ale i zatím jen v projektu existujícího kulturního centra, atd.

 

Festival od svého počátku neskrývá ambici stát se domácí obdobou světově proslulých hudebních událostí  jakými jsou například festival v Salzburgu opírající se o dílo velkého rodáka W. A. Mozarta či wagnerovský festival v Bayreuthu.

 

Brněnský festival má podobu bienále, letošní mezinárodní hudební přehlídka Janáčkových děl se koná v roce 160. výročí narození skladatele s podtitulem tak trochu soudobým: Happy Birthday Leoš! Hlavním organizátorem je Národní divadlo Brno při spoluúčasti dalších významných institucí.

 

Letošní program, hned po odpoledním zahájení na Nové radnici, bude pokračovat napjatě očekávanou premiérou Věci Makropulos s dirigentem Marko Ivanovičem a režisérem Davidem Radokem. Operní soubor Národního divadla Brno se představí ve výborném pěveckém obsazení s řadou hostů. Každý festivalový den přináší zajímavou nabídku, upozorněme např. na vystoupení opery Graz (Její pastorkyňa 23. 11.), na Výlety páně Broučkovy (Národní divadlo moravskoslezské, 25. 11.), Příhody lišky Bystroušky (26. 1., ND Praha a 27. 11. Komorní opera Hudební fakulty JAMU), na závěrečné vystoupení Chorvatského národního divadla (Její pastorkyňa 28. 11.) či třeba provedení skladeb složených na počest skladatelova výročí 24. 11. ve vile Tugendhat.

 

S festivalem souběžným vyvrcholením Roku Leoše Janáčka v Brně bude mezinárodní konference Opera Europa (20. – 23. 11. 2014). Tématem je česká hudba. Konference, kterou organizuje Opera Europa, se bude konat v Brně, Ostravě a v Hukvaldech za účasti přibližně tři sta padesáti hostů ze všech kontinentů.

 

Se stopami Leoše Janáčka v Brně se lze setkat téměř na každém kroku. Turistické a informační centrum připravilo pro návštěvníky města prohlídkový okruh s devíti nejdůležitějšími zastávkami.

 

Podrobný program a informace o letošním „Happy Birthday Leoš!“ na: www.janacek-brno.cz .

 

Závěrem si lze jen přát, aby hudba mistra, ve světě nejen velmi ceněná, ale i hojně navštěvovaná, nalezla stejně širokou a nadšenou odezvu u domácích příznivců hudby a opery.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP