Do kin přichází oscarový dokument Free Solo


Oscarem oceněný americký dokument Free Solo, který The New York Times označily za "výjimečný dar všem, kteří věří, že hranice lidských možností je stále v nedohlednu", se objeví v českých kinech 16. května. Vypráví o tom, jak sólolezec Alexe Honnolda zdolal 915 metrů vysokou yosemitskou stěnu El Capitan bez lana, spolulezce a jakéhokoliv jištění.

Free Solo. Foto: Artcam

 

Alex „No Big Deal“ Honnold (*1985) je profesionální lezec, jehož sólové výstupy bez jištění na největší americké skály z něho učinily jednoho z nejsledovanějších horolezců na světě. Free Solo je příběh sportovce, který si klade fyzicky i psychicky náročné cíle a snaží se dosáhnout hranice nemožného. Ale je i o vztahu s jeho novou přítelkyní, kvůli které musí přehodnocovat nebezpečí úrazu a nezdaru.

"Chtěl jsem, aby ten film vznikl. Vytvořilo to na mě trochu větší časový tlak, abych se motivoval jít tam a začít lézt. O výstupu na El Cap jsem snil roky, ale nezačal jsem s tím, protože se to zdálo až moc troufalé, až moc velké. Takže jsem potřeboval extra impuls. Bál jsem se, že prožiji život bez toho, abych to nakonec zkusil," přibližuje okolnosti vzniku dokumentu Alex Honnold.

"Většina z nás by rozhodně nesnila o sólovém zdolání 900 metrů vysoké skalní stěny, ale Alexův příběh odvahy, odhodlání a naprostého odevzdání se tomuto snu je velmi nakažlivý a musíte jej prožívat s ním," říkají režiséři filmu Elisabeth Chai Vasarhelyiová a Jimmy Chin.

Americký týdeník Entertainment Weekly zařadil tento dokument mezi 10 nejlepších filmových počinů roku a filmový týdeník Variety o něm napsal, že "ti, kteří milují závratné pocity během sledování adrenalinových dokumentů, pocítí při Free Solo vzrušení natolik silné, že pro ně bude obtížné zažít někdy silnější."

Snímek získal Oscara, cenu BAFTA, tři ceny amerických filmových kritiků Critics Choice Awards, tři ocenění Cinema Eye Awards, cenu organizace amerických filmových střihačů ACE pro nejlepší dokument i nominaci na ocenění sdružení amerických producentů (PGA) a sdružení amerických režisérů (DGA).

 

Předpremiéra bude v pražském kině OKO

Předpremiéra dokumentu Free Solo se uskuteční 7. května v Bio Oko v rámci cestovatelského cyklu Diáky. Doprovodí ho přednáška mladého lezce Ondřeje Tůmy (*1995), který po skončení filmu bude sdílet nejenom pohled na Alexe Honnolda a další legendy sólolezeckého světa, ale i vlastní pocity ze strmých a nebezpečných stěn.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP