Ve znělce karlovarského filmového festivalu bude hrát Jiřina Bohdalová


I letos představí Mezinárodní festival Karlovy Vary novou znělku, tentokrát s herečkou Jiřinou Bohdalovou. Vizuál k 54. ročníku festivalu opět vytvořilo Studio Najbrt. A Cenu prezidenta MFF obdrží kameraman Vladimír Smutný.

Jiřina Bohdalová ve znělce MFF Karlovy Vary. Foto: M. Čížek

 

Znělku filmového festivalu natočil režisér Martin Krejčí, který s Ivanem Zachariášem od počátku spolupracuje na konceptu festivalových znělek se známými filmařskými osobnostmi. Krejčí již točil například znělku s Jiřím Menzelem, Helen Mirrenovou nebo Melem Gibsonem.

Jiřina Bohdalová získala v roce 2016 Cenu prezidenta MFF KV, jíž festival oceňuje významné osobnosti české kinematografie. Letos tuto cenu obdrží kameraman Vladimír Smutný, který vtiskl osobitý obrazový tvar desítkám českých filmů a podílel se i na řadě zahraničních projektů.

Jako kameraman vstoupil do české kinematografie v 80. letech, kdy spolupracoval především s režisérem Jiřím Svobodou na filmech Schůzka se stíny (1982), Zánik samoty Berhof (1983) nebo Skalpel, prosím (1985). S Karlem Kachyňou pak natočil filmy Dobré světlo (1985) nebo Smrt krásných srnců (1986) či televizní romanci Městem chodí Mikuláš (1992) a podílel se i na jeho úspěšném televizním seriálu Vlak dětství a naděje.

Vizuál MFF Karlovy Vary od Jakuba Spurného ze Studia NajbrtOd poloviny devadesátých let se jeho kameramanské „oko“ stalo nedílnou součástí filmů Zdeňka a Jana Svěrákových a spolupráce, která započala na oscarovém Koljovi (1996), pokračovala Tmavomodrým světem (2001), přes Vratné lahve (2007), pohádky Kuky se vrací (2010) a Tři bratři (2014) až do současnosti a zatím posledního svěrákovského titulu Po strništi bos (2017). 

Vladimíra Smutného, k jehož kameramanskému rukopisu patří především mimořádná práce se světlem, opakovaně vyhledávají i další režiséři jako například Ivan Fíla (Lea, 1996 a Král zlodějů, 2003), Jiří Vejdělek (Něžné vlny, 2013 a Tátova volha, 2018) nebo Václav Marhoul, který s ním natočil své filmy Mazaný Filip (2003), Tobruk (2008) a Nabarvené ptáče (2019). V letech 1996–2004 pracoval jako kameraman na úspěšném detektivním seriálu Maigret s Brunem Cremerem v titulní roli.

Vladimír Smutný je držitelem sedmi domácích cen Český lev za nejlepší kameru, dvakrát získal Cenu české filmové kritiky. V současné době působí také jako profesor na pražské FAMU.

Pro letošní ročník festivalu vytvořilo jubilejní, pětadvacátý vizuál Studio Najbrt, které s MFF KV spolupracuje nepřetržitě od roku 1995. Jeho autorem je grafický designér Jakub Spurný.

„Vizuál Jakuba Spurného ze Studia Najbrt pokračuje v jednoduché typografii a hře s čísly i viditelností. Někdo v něm najde odkaz k TVL neboli rozlišení obrazovky, někdo k Šíleně smutné princezně. Někdo jiný zebru. Nebo jsou to zas jen císařovy nové šaty? Stejně jako na filmové plátno je každopádně dobré se na plakát dívat trochu s odstupem,“ říká creative director Studia Najbrt Michal Nanoru.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP