Mezinárodní festival Divadlo evropských regionů v Hradci Králové má být "jedním dlouhým večírkem"


Hradec Králové v posledním červnovém týdnu opět ožije divadlem. Mezinárodní festival Divadlo evropských regionů letos slaví 25 let a Open Air Program jubilejní 20. ročník. Činohra, alternativní, loutkové, pohybové divadlo, tanec, performance, pohádky, improvizace i nejrůznější doprovodné programy a hudební koncerty čekají na diváky v týdnu od 21. do 28. června.

Na festivalu se nehraje pouze na kamenných scénách, ale doslova po celém městě. Foto: Mezinárodní festival Divadlo evropských regionů

 

Většina festivalu se odehrává v historickém centru Hradce Králové: v kulturních prostorách, ulicích, na schodišti, terasách i v přilehlých parcích. Jako předchozí ročníky má i ten letošní své hlavní téma. „Společně se zástupci Klicperova divadla a Divadla Drak, kteří jsou organizátory 25. ročníku Divadla evropských regionů, jsme se shodli, že leitmotivem festivalu bude OSLAVA. Takové výročí si zaslouží pořádnou ceremonii s dávkou chlebíčků, patosu a dárků. Jeden dlouhý večírek se vší pompou a radovánkami,” říká ředitelka Open Air Programu Barbora Hodonická.

Polská hra o českých sportovcích

Na Hlavní scéně Klicperova divadla vystoupí činohra Státního divadla z německé Mohuče s inscenací Hamlet v režii K. D. Schmidta, která je hravým, groteskním a vizuálně podmanivým zpracováním slavné tragédie Williama Shakespeara, a Teatr Ludowy z Krakova s činoherně pohybovou inscenací Salto vzad v režii choreografa a režiséra Maćko Prusaka vycházející ze sportovních povídek českého prozaika Oty Pavla a mapující osudy slavných českých sportovců Jiřího Rašky, Emila Zátopka, Evy Bosákové a dalších.

Divadlo Gunagu se představí ve Studiu Beseda s komorní inscenací hry Viliama Klimáčka Horúce leto 68 (ako sme utekali). Inscenace s nadhledem vypráví příběhy tří žen (v podání Zuzany Kronerové, Gabiky Dzuríkové a Marty Maťové), které byly nuceny emigrovat po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Druhým čistě dámským kusem slovenské provenience je křehký kabaret s prvky poezie, sarkasmu, stand-upu, živé hudby a zpěvu o hledání smyslu života 4 ženy na konci světa v režii Jakuba Nvoty z Nového divadla Nitra.

Jako režisér a autor adaptace se ve festivalové nabídce objeví Jakub Nvota ještě jednou. Divadlo Aréna Bratislava přijede s jeho groteskní inscenací Josef Švejk. Jedná se o vůbec první uvedení románu Jaroslava Haška na slovenských jevištích. V titulní roli se představí Marián Labuda ml.

Příznivci pohybového a hudebního divadla se mohou těšit na přítomnost mezinárodního novocirkusového uskupení Cirk La Putyka. Letos do Hradce Králové zavítají s projektem Isole v režii Maxima Komara. Inscenace kombinuje živou hudbu a akrobacii. Tvůrci v hudbě nacházejí cirkusové přístupy – melodie a rytmy vznikají pod jejich rukama i nohama nejen díky virtuozitě s hudebními nástroji, ale i pohybem, akcí a reakcí, spoluprací, choreografií.

Dalším hostem festivalu je mim Radim Vizváry, který se ve svém tragikomickém pantomimickém projektu VIP snaží nahlédnout do mentální a životní proměny performera, který podlehl iluzi popularity a konformity.

Moderní československé dějiny v divadelních představeních

V rok třicátého výročí Sametové revoluce se dramaturgie zaměřila také na inscenace mapující moderní československé dějiny. Na programu se tak objeví autorská inscenace studentů DAMU Prodaná nevěsta v letech 1868 až 2018, která reflektuje zásadní události, jež se odehrávaly na scénách Národního divadla coby symbolu české státnosti.

Klicperovo divadlo přispěje k této dramaturgické linii dvěma inscenacemi. Malý říjen z pera Ladislava Smoljaka je mystifikační komedií, která se odehrává během první světové války na jedné rakouské cele, kde se během několika dní zrodí největší politické události první poloviny 20. století. Autorská inscenace z pera Marie Novákové a Zuzany Burianové Republika Králové je sepsaná ze vzpomínek pamětníků, dobových novinových článků, deníků a písní za časů první světové války a vzniku Československa na Královéhradecku.

Divadlo Petra Bezruče přijede s inscenací hry Tomáše Dianišky Transky, body, vteřiny, která je inspirovaná skandálním osudem Zdeny Koubkové, transsexuální mistryně světa a držitelky světového rekordu v běhu na 800 metrů. Zásadní dějinné události v době protektorátu reflektuje inscenace Michala Háby Opletal z Divadla na cucky a adaptace kanonického románu Jana Otčenáška v režii Hany Burešové Romeo, Julie a tma v podání herců Divadla v Dlouhé. Další inscenace tohoto divadla režijního dua SKUTR Dopisy Olze je vůbec prvním uvedením dopisů Václava Havla z vězení na českých jevištích.

Další inscenace se zabývají bojem jedince proti zkorumpované a zkažené společnosti. Hned na úvod festivalu divákům představí Městská divadla pražská Revizora v režii a úpravě Davida Drábka. Divadlo Pod Palmovkou dorazí s hořkou komedií Williama Shakespeara Něco za něco, kterou pro libeňské divadlo připravil polský režisér Jan Klata. Tyto dvě hry doplní ostravské Divadlo Petra Bezruče s divadelním zpracováním filmu Tomáše Vorla Kouř.

V rámci festivalu si diváci mohou připomenout i loňské stoleté výročí narození švédského filmového a divadelního režiséra, dramatika a spisovatele Ingmara Bergmana. Divadlo Na zábradlí dorazí s inscenací Persony v režii Jana Mikuláška. Jedná se o fiktivní setkání zachmuřených a osudem zkoušených postav z Bergmanova díla v jednom neurčitém bytě. Druhou vzpomínkou na slavného umělce bude inscenace divadelního spolku Jedl Soukromé rozhovory v režii Jana Nebeského. Jedná se o bergmanovskou variaci na téma manželství, ztráty víry a hluboké sondy ve vztahu muže a ženy.

Chybět nebudou noční koncerty

Stejně jako každý rok se festivalovému publiku bude prezentovat i pořádající Klicperovo divadlo. Den před samotným zahájením festivalu budou diváci moci zhlédnout inscenace Finský kůň v režii Petra Štindla, již zmíněnou autorskou hru Marie Novákové a Zuzany Burianové Republika Králové a divadelní adaptaci románu Anna Karenina v režii Jana Holce. Během festivalu se představí i další inscenace, které měly tuto sezónu v Klicperově divadle premiéru: hra Tankreda Dorsta o lásce a manipulaci Fernando Krapp mi napsal dopis v režii Jana Holce, moderní a svižné zpracování slavné Molièrovy komedie Lakomec v pojetí Michala Háby či rodinné stříbro české dramatiky z pera Ladislava Stroupežnického Furianti, kterého se ujal režisér Petr Štindl.

Oblíbené Povídání v podkroví bude letos patřit významným osobnostem ze světa divadla: hosty budou režisér David Drábek, režisér Vladimír Morávek, bývalý ředitel Klicperova divadla Ladislav Zeman, herec Jaroslav Satoranský, dramatik René Levinský či ruský režisér Sergej Fedotov.

Stejně jako každý rok se budou hrát i každodenní odpolední pohádky na Letní scéně Klicperova divadla. Dvě pohádky přiveze Loutkové divadlo Kozlík: O Červené Karkulce a Vodnickou pohádku. Divadlo Kubko zahraje Pirátskou pohádku. Alena Kubínová dětem představí hudební inscenaci Zpívající koťata, loutkářka Jarka Holasová za pomoci svého kouzelného paravánu zahraje pohádky O Palečkovi a Hrnečku vař, Jan Bílek zavede dětské diváky do Kašpárkova království a Jakub Folvarčný se v inscenaci Karlova a Jaromírova pohádka netradičně podívá na klasickou pohádku Karla Jaromíra Erbena Jabloňová panna.

Tradičně po skončení hlavního programu na Hlavní scéně Klicperova divadla budou navazovat noční koncerty, na kterých vystoupí skupiny Cirkus Brothers, Factorial! Orchestra, Jazz Police, JH Big Band, Safari Akordeon Orchestra, Petr Sovič & Gramofon a Marešová Yasinki Razam. Chybět nebude ani divadelní kapela herců Klicperova divadla a jejich přátel – Mastix. Diváci na Letní scéně se dočkají i tanečního vystoupení Flamenco v podání Taneční školy La Pasión.

Pro rodiny s dětmi

V hradeckém Divadle Drak se po dobu festivalu uskuteční 83 divadelních, tanečních nebo hudebních vystoupení spolu s výtvarnými a divadelními workshopy. „Vše bude probíhat již tradičně na čtyřech scénách. Tento rok Drak přivítá celkem 12 zahraničních souborů ze Slovenska, Slovinska, Španělska, Katalánska, Norska, Finska, Holandska, Francie a Německa. Samozřejmě nebudou chybět ani divadla a divadelní i hudební uskupení z České republiky,“ říká ředitelka divadla Eliška Finková.

První den mohou diváci téměř po roce od loňské festivalové premiéry znovu vidět v divadelním šapitó inscenaci Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka Faust. V sobotu se nejmenším divákům představí tanečně a pohybově výtvarná inscenace A na noze pevnina. Představení o nezdolné touze hýbat se a tančit je autorskou inscenací v koncepci a režii Dominiky Špalkové spolu s kolektivem tvůrců – herečkou Jazminou Piktorovou, výtvarnicí Janou Bačovou Kroftovou a hudebním uskupením DVA. Dalším sobotním titulem z produkce Draku je inscenace Mimoň tvůrčího tandemu Jakub Vašíček a Tomáš Jarkovský. Tato autorská inscenace je inspirovaná osudy dětí s Aspergerovým syndromem. Nedělní pohádka O zlaté rybce, poetická inscenace plná výtvarných obrazů, je režijním debutem scénografa Kamila Bělohlávka ve spolupráci s dramaturgem Tomášem Jarkovským.

Drak již několik let na festivalu prezentuje také svou lektorskou činnost. Pro letošní ročník spojil síly s lektory z Malého divadla v Českých Budějovicích a brněnské Polárky v projektu Napříč divadelní Evropou, kdy prostřednictvím her a interaktivních workshopů představí dětem divadelní kultury evropských zemí.

První festivalový víkend v Divadle Drak je tradičně věnován rodinám s dětmi. Prostory před divadlem oživí originální kolotoč řezbáře Matěje, Bratři v tricku vystoupí s pouličními projekty Malíři a Běžkařská odysea. Projekt Headspace z Holandska spočívá v tom, že si lidé nasazují obří hlavu a stávající se jediným divákem mechanického divadla, které se odehrává přímo před jejich očima. Katalánská skupina Tombs Creates bude zvát na fascinující a záhadný výlet za vlastní imaginací, který započne v jejich přívěsu. Španěl Xavier Bobés zase zve diváky ke svému kulatému stolu a skrze objekty, rozmanité zvuky a fotografie před nimi vypráví fragmenty španělské historie 20. století v představení Věci snadno zapomenuté.

Finové, Slovinci a balkánské rytmy

Mezinárodní divadelní uskupení NIE přiváží na festival inscenaci Bratři a sestry, zkoumající zkušenosti mladých lidí s problematikou mentálních poruch zdraví. Joachim Torbahn z Německa přenese diváky skrze hnětení, ťukání, tepání, trhání či lepení hlíny do prvotního smyslového zážitku, do světa prapůvodních příběhů o stvoření v představení s poetickým názvem Hlína, hra a rošťárny. Etienne Manceau (laureát ceny Circus Next) z francouzského divadla Cie Sacekripa vystoupí ve svém sólo představení VU na pomezí divadla, cirkusu a pantomimy zkoumajícím každodenní rituály, které jsou prezentovány jak hercovým virtuózním žonglováním, tak jeho originální vynalézavostí. (Etienne Manceau se tímto představením úspěšně prezentoval na evropských festivalech jako je například „Festival Mondial de Marionnettes de Charleville-Mézières”, „London intenational Mime festival” apod.)

V úterý 25. června čeká festivalové diváky „Finský den”. Divadlo Mukamas, které si v tomto roce připomíná 40 let od svého založení, představí v Draku pohádku Myška v cirkuse a hudebně poetické pásmo Písně z Finska. Večer pak vystoupí česko-finská hudebnice Sonja Vectomová a poté DJ VeekanVisio.

Slovinské Lutkovno gledališče Maribor přiveze na festival loutkovou inscenaci Platnomer. Příběh na motivy novely Lva Nikolajeviče Tolstého o kráse, lásce, o těch, co jsou poznamenáni a těch, co poznamenávají. Ljubljana Puppet Theatre nabídne divákům dvě představení. Session Bulgakov je autorskou rekonstrukcí Bulgakovova románu Mistr a Markétka. Dramaticky expresivní inscenace s poetickými výjevy koketuje s ironickou kritikou světa z pohledu jedince. Někde jinde je šokujícím příběhem absurdity války a jejich hrůz viděných očima mladé dívky. Způsob ztvárnění využívá moderních technologických postupů a smývá hranice mezi žánry. Slovinský loutkový mág Matija Solce přiveze divoké balkánské rytmy a heavy polku a spolu s Triem Katastrofa rozezní rytmy z Bulharska, Maďarska, Slovinska i Skandinávie prostor před Divadlem Drak.

Soubor Odivo z Bánské Bystrice přiveze na festival vzdušnou laboratoř pro děti od 1,5 do 5 let a všechny ty, kteří mají chuť si s nimi ulétnout. Představení AERO je určeno především nejmladšímu publiku. Nové Divadlo Nitra uvede na festivalu oceňovanou inscenaci Šimona Spišáka Anna Franková ve dvou reprízách. Představení inspirované Deníkem Anny Frankové získalo tři nominace na slovenské divadelní ceny DOSKY 2017.

Koncert za vysvědčení

Pražské studio Damúza představí na festivalu inscenaci pro batolata od deseti měsíců Já, ty a to. Pro starší děti pak hru na motivy knihy Isaaca Bashevise Singera Hlupáci z Chelmu. Nebudou chybět ani pohádky Skřítek a Tři malá prasátka od skupiny Buchty a loutky z Prahy. Naivní divadlo Liberec překvapí děti dobrodružnou automobilovou Pohádkou o Liazce, plzeňské Divadlo Alfa nabídne starším dětem Alfa farmu, svou volnou adaptaci klasického díla G. Orwella Farma zvířat.

Studenti KALD DAMU předvedou programu tři projekty: dobrodružný příběh z Laponska Nejmenší ze Sámů, Box Beat, což je divadlo objektu pro jednoho diváka a Press paradox, autorskou inscenaci tvůrčí skupiny 8lidí vycházející z události, která nedávno otřásla mediálním světem, z údajné nájemné vraždy novináře Arkadije Babčenka. Pražská skupina Tanterhorse představí svou pro festival speciálně upravenou verzi projektu na pomezí imerzivního divadla, tance, instalace a performance !O!. Jde o inscenaci, která se snaží provést diváky záhyby lidské duše a pojmenovávat a reflektovat šílenství prostředky umění.

Na festivalu bude také uveden nový projekt tanečníka a perfomera Viktora Černického PLI, pohybující se na pomezí instalace, performance, tance a cirkusu. Černický obdržel za tuto inscenaci nejen Cenu diváků, ale i Hlavní cenu České taneční platformy za rok 2019 za svůj originální přístup k choreografii i mimořádný jevištní výkon.

Na poslední festivalový den, který je zároveň i posledním školním dnem, připravil Drak opět pro děti program za vysvědčení. „Stalo se již hezkou tradicí připravit poslední festivalový den dětem překvapení jako odměnu za jejich celoroční úsilí. V tomto roce je to interaktivní koncert kapely Bombarďák,“ říká ředitelka Divadla Drak Eliška Finková.

Amatérská divadla a nezávislé scény

Open Air Program nabídne divákům přehlídku aktuálního dění z oblasti současného amatérského divadla i profesionální nezávislé a alternativní scény. Divadlo D21, které se zaměřuje na neotřelá zpracování klasických textů, přiveze do Hradce temný čapkovský kabaret Válku s mloky,. Soubory Bratři v tricku a Holektiv, které se pohybují na pomezí nového cirkusu, se rozhodly spojit smysl pro humor, sebeironii a akrobacii, žonglování a klaunérii jim vlastní mysliveckou romanci plnou cirkusových trofejí Lov. Koně Bigoně, různorodá skupina studentů Katedry alternativního a loutkového herectví na pražské DAMU, přiveze pohádkový horor J+M o Jeníčkovi, Mařence, Perníkové chaloupce a hladomoru.

S inscenací na motivy nejznámějšího francouzského lidového příběhu o Modrovousovi vystoupí soubor Děvčátko a slečny Základní umělecké školy F. A. Šporka z Jaroměře, který vznikl pro festival Theatrum Kuks. Co si myslí mladí lidé o rozpadu Československa? Na to se budou snažit odpovědět dva čeští a dva slovenští herci v koprodukční inscenaci 1993 Divadla na cucky a bratislavského DPM. Absolventská inscenace studentky režie Viktorie Vašové inspirovaná osobností matematičky Ady Lovelace diváky pozve na salónní večírek ADA,. Přestavení o tom, jak láska k vědě a strojům ovlivní vnímání prostředí kolem nás, mění racionální změní v poetické a intuitivní v exaktní.

S Venuší ve Švehlovce, pražskou platformou pro autorské a nezávislé divadlo, se pak diváci budou moci potkat rovnou třikrát, v rámci představení Co čumíš II, One Night Stand Up a Zánik domu Usherů. Budoucí soužití robotů a lidí se pokusí poodhalit inscenace Display of the Shame brněnského Divadla Feste.

Hudebním otvírákem festivalu budou The Atavists, kteří letos získali hned dvě ceny Anděl. Kromě hlasité a živelné hudby lákají i na speciální projekci a spoustu hostů. Se svým novým projektem Antigona do Hradce přijede i hudební experimentátorka Katarzia se svým temným elektronickým albem. Ve spolupráci s Radiem Wave se letos v Hradci poprvé představí Hellwana, raperka a vítězka loňského Czechingu. Hudební stan také jiné rozezní cenou Apollo za album roku oceněné Čáry života. Své DJ sety zahrají DJ Casablanka nebo Mutuju.

Podrobné informace o festivalu najdete ZDE.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP