Zlomená závora putuje do Brna


Hlavní cenu „Zlomenou závoru“ z devětadvacátého ročníku mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic, který 8. června skončil v Českém Těšíně a Cieszyně, si odnáší Městské divadlo Brno za svou kabaretně laděnou férii Osmyčky, která reflektuje české dějiny z nečekaného pohledu. O vítězi rozhodli v hlasování samotní diváci.

Představení Osmyčky, Městské divadlo Brno. Foto: Festival Bez hranic

 

Vybírat letos mohli z celkem devíti soutěžních představení, se kterými se festivalovému publiku představily soubory z Česka, Polska a Slovenka. Hrálo se nejen v tradičních kamenných divadlech, ale netradičně i ve sportovní hale, na zámku či na náměstí.

K vidění byla neobvykle zpracovaná klasická antická dramata, jako například Trojanky v podání divadla Teatr Wybrzeże z Gdańska, které režíroval oceňovaný polský režisér Jan Klata či představení Wałęsa w Kolonos předvedené Teatrem Łaźnia Kraków, které odkazovalo na Sofoklovu tragedii Oidipus na Kolónu. Pražský Cirk La Putyka svým hudebním cirkusem, plným ruchu, pohybu a zvuků – nazvaným Isole – ukázal, jak může vypadat moderní divadlo, které je srozumitelné všem bez ohledu na jazyk či hranice.

V dramaturgickém plánu ani letos nechyběla divadelní představení pro děti a mládež, koncerty či atraktivní pouliční divadlo. Novinkou bylo nejen scénické čtení, ale i možnost vyzkoušet si virtuálně, jaké to je být hercem.

Již po třetí se uskutečnila diskuse s divadelním hostem nazvaná Odpoledne s Mistrem, pozvání letos přijal herec, režisér a pedagog Jerzy Stuhr. Součástí doprovodného festivalového programu byla akce nazvaná Impuls 89, v rámci které se studenti středních škol v regionu setkali na besedách s českými a polskými disidenty. Výstavou a promítáním filmu Wroclaw 99 minus 10 přiblížilo široké veřejnosti své aktivity a činnost sdružení Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP