Klicperovo divadlo uvede černou "coenovskou" komedii Finský kůň


Černou komedii dramatičky Sirkku Peltoly Finský kůň uvede poprvé u nás Klicperovo dicadlo v Hradci Králové. Hra z roku 2004 je prvním dílem volné trilogie o finském venkovu, pojednává o životě jedné rodiny kdesi ve finském vnitrozemí a na osudech jejích členů reflektuje vstup Finska do Evropské unie. České premiéry v režiii Petra Šindla se dočká 1. června.

Finský kůň, čtená zkouška. Foto: Klicperovo divadlo

 

Na chátrajícím statku spolu žijí tři generace. Celý grunt už má ale svá nejlepší léta za sebou. Sloupky u vrátek se rozpadají, garáž je plná bordelu a jediná zvířata, kterým se široko daleko daří, jsou pštrosi. Farmáři řeší, jestli je jejich hnůj v souladu s normami a nařízeními a tráví více času s formuláři a tabulkami než na poli. Čas si stereotypně plyne dál…

Finský kůň je černá komedie o životních ztroskotancích, kteří však houževnatě usilují o trochu vlastního štěstí. Poslední, co na statku zbývá, je starý kůň Harmo, který se stal skoro rodinným dědictvím. A právě on stojí na začátku divoké historky, která si svou břitkostí, humorem a atmosférou připomene hry Martina McDonagha nebo filmy bratří Coenů.

„Finský kůň je komedie s trochu jiným humorem. Typicky severská. Tu hru jsem měl na stole už několik let a už když jsem si jí poprvé přečetl, tak mě hned zaujala. Je to příběh o rodině loserů. Je to o lidech, kteří musí žít spolu, protože není zbytí. Je to o lidech, kterým se nic nedaří a kteří se snaží získat peníze. Prodáme, vyděláme. To je podle mě téma, které rezonuje v celé naší společnosti: Jak získat peníze, abychom mohli konečně slušně žít,“ říká o inscenaci režisér Petr Štindl.

Sirkku Peltola stvořila ve své hře svět, který v mnohém připomíná americký divoký západ. Lassi, v podání Jiřího Zapletala, je zarputilý farmář, který se neustále snaží vymyslet geniální podnikatelský plán, jak rychle zbohatnout. Na poli ekologicky pěstuje bazalku a zoufale se snaží posbírat berušky, aby mu veškerou úrodu nezlikvidovaly mšice. Aili, jíž ztvárňuje Martina Nováková, se před jedenácti lety rozvedla s Lassim a stále s ním žije ve stejném domě. Za každou cenu se snaží být užitečná. Pere, vaří, žehlí a před spaním si nandává špunty do uší, aby se obrnila proti nočním aktivitám svého bývalého manžela.

Její matka (Lenka Loubalová), které nikdo neřekne jinak než Máti, prožila na statku celý život. Je živou pamětí celého hospodářství a nevynechá ani vteřinu, aby neprohodila pikantní historku ze starých dobrých časů a neokomentovala stav, ve kterém se její domov právě teď nachází. Mervi (Kamila Sedlárová) je bankovní úřednice, která ráda maluje ikony a jezdí na kole. Intenzivně touží po lepším světě a stejně intenzivně jí chybí smysl pro humor. Mervi je Lassiho milenka, i když pořádně sama neví proč.

Kai (alternují Eliáš Jeřábek a William Valerián), syn Lassiho a Aili, je bezprizorní třicátník a nadšený motorkář. Má to ale jeden háček: nemá motorku. Přesto je ochoten udělat cokoliv, aby ji získal. Jaana (Anna Peřinová) je Kaiova mladší sestra. Je to typická puberťačka, která je nespokojená se vším, touží po obdivu, ale namísto toho se potýká se šikanou. Přesto jí ale nechybí nadhled a naděje, že jednou se snad vše k lepšímu obrátí. A KK (Natálie Holíková), Jaanina nejlepší kamarádka, se stará o svojí depresivní matku, která každou chvíli někde kreslí hákové kříže.

„Finského koně jsem si pro sebe pojmenoval jako „divokou historku.“ Myslím si, že ta hra je o permanentním boji osob, kterým se neustále nedaří, ale pořád se snaží a nevzdávají svůj boj o lepší život. Je to o lidech, kteří jsou nohama pevně na zemi, ale rádi by létali na obláčku. Je to o vzdoru vůči realitě, ve které se všechno hroutí, a zároveň o neutuchající naději. Severský humor je nám velmi blízký a věřím, že právě proto se naše inscenace bude divákům líbit,“ dodává dramaturg Martin Satoranský.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP