Český a polská představení nabídne 29. ročník divadelního festivalu BEZ HRANIC/BEZ GRANIC


Od 1. do 8. června bude česko-polské souměstí Český Těšín a Cieszyn po devětadvacáté hostit mezinárodní divadelní festival BEZ HRANIC/BEZ GRANIC. Návštěvníci se mohou těšit na divadelní představení z Čech, Polska a Slovenska. Nejstarší porevoluční divadelní festival tehdejšího Československa (od roku 1990) nabídne i výstavy, diskuse či promítání filmů.

Osmyčky, Městské divadlo Brno. Foto: BEZ HRANIC/BEZ GRANIC

 

„Pozvání na festival letos přijalo celkem devět divadelních souborů z Česka, Polska a Slovenska. Ty budou usilovat o přízeň diváků, kteří svým hlasováním rozhodnou o tom, kdo si letos odveze hlavní cenu přehlídky Zlomenou závoru,“ říká organizační ředitelka festivalu a výkonná ředitelka spolku Člověk na hranici Petra Slováček Rypienová. Hrát se tradičně bude na jevištích Těšínského divadla v Českém Těšíně, v Teatru Adama Mickiewicze v polském Cieszyně a netradičně například ve sportovní hale Slezské univerzity v Cieszyně.

České divadlo bude v Těšínech reprezentovat nejen například pražský divadelní soubor Cirk La Putyka, který přiveze svou novou hru Isole, jež je nevšedním novým cirkusem, v němž má hlavní slovo magická síla hudby. Diváci se mohou také těšit na Městské divadlo Brno, které slaví úspěchy se svou kabaretně laděnou rozmarnou férií Osmyčky věnující se tématu osudových osmiček v českých dějinách.

První ročník festivalu byl věnován prezentaci polských a československých inscenací Václava Havla. Na tento odkaz navazuje dramaturgický výběr hry Protest/Rest pražského Švandova divadla. Diváci budou moci ocenit dialog Václava Havla v konfrontaci s dramatickým pokusem debutujícího autora ve dvou jednoaktových hrách, které od sebe dělí 33 let a spojují je postavy spisovatelů Vaňka a Staňka i absurdní humor.

Slovenské divadlo bude na letošní přehlídce zastupovat Nové divadlo Nitra s inscenací Anna Franková, která bodovala v prestižní slovenské divadelní anketě Dosky v roce 2017, z níž si Lucie Korená odnesla cenu za nejlepší herecký výkon.

V programu mají své nezastupitelné místo také hry v polském jazyce. Polská scéna Těšínského divadla se představí s inscenací Tango v režii slovenského režiséra Michala Spišáka. Teatr Łaźnia Kraków slibuje nevšední zážitek ze hry Wałęsa w Kolonos, titulní roli exceluje i českému publiku známý herec Jerzy Stuhr. Divadlo Teatr Wybrzeże z Gdańska přispěje do festivalového programu hrou Trojanki, kterou režíroval uznávaný režisér Jan Klata.

Při sestavování programu divadelního festivalu mysleli organizátoři také na dětské publikum. Mladším dětem je určen loutkový příběh Wendy v podání PWST Białystok, starším dětem (jedenáct let a výše) hra Chłopcy z Placu Broni, který bude prezentovat Teatr Pinokio Łódź.

Festivalový divadelní program orámuje několik koncertů.: vystoupení polské folkové ženské skupiny Tulia, slovenského jazzmana Petera Lipy či Doroty Barové, která letos získala cenu Anděl za nejlepší jazzové album roku 2018.

Již potřetí se uskuteční komorní setkání s významnou osobností z divadelní oblasti „Odpoledne s Mistrem“. Po polském herci Janu Novickém a Bolku Polívkovi usedne do křesla pro hosty polský herec a režisér Jerzy Stuhr. Divadelní diskuse se uskuteční v prostorách Čítárny a kavárny Avion v Českém Těšíně.

Součástí akce je také expozice nazvaná Hranice umístěná v Galerii Půda, která je společným projektem výtvarných umělců žijících v příhraničním regionu Českého Těšína a Cieszyna a zároveň i pokračováním jejich spolupráce v oblasti současného výtvarného umění. Partnerem této aktivity je spolek Půda.

Součástí doprovodného programu letos bude mimořádná akce nazvaná Impuls 89. Formou diskusí, výstavy, promítáním filmu „Wroclaw 99 minus deset“ se chce studentům a široké veřejnosti přiblížit a představit své aktivity sdružení Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka, které zásadním způsobem formovalo nejen kulturní tvář regionu před rokem 1989 i po něm.

Více se dozvíte ZDE.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP