Národní divadlo moravskoslezské uvede muzikál o mladých vrazích


Komorní muzikál amerického skladatele, dramatika a libretisty Stephena Dolginoffa (narozen 1968) s názvem Thrill Me (Vzruš mě!) a podtitulem Případ Leopolda a Loeba uvede Národní divadlo moravskoslezské. Jde o první muzikál nastudovaným přímo pro novou komorní scénu vzniklou při rekonstrukci komplexu Divadla Jiřího Myrona.

Thrill Me (Vzruš mne). Foto: Martin Popelář

 

Muzikál je nejslavnějším dílem svého autora, na Broadwayi byl uveden poprvé v roce 2005 a od té doby se dočkal více než sto padesáti produkcí po celém světě. Je založen na skutečné události z Chicaga roku 1924, kdy dva studenti, devatenáctiletý Nathan Leopold a osmnáctiletý Richard Loeb, spáchali zločin, o němž se psalo jako o zločinu století – chladnokrevnou vraždu. Následoval jeden z nejvíce medializovaných soudních procesů historie. Oba pachatelé totiž vybočovali nejen věkem, ale i zdánlivou absencí motivu.

Především na vzájemný vztah obou mladíků se zaměřil autor muzikálu Stephen Dolginoff – vypráví o dynamických proměnách vztahu, o manipulaci a vášni. Zároveň jde o překračování morálních pravidel, zločin a trest. „V našem podání ale nejde o mravokárnou nebo poučnou hříčku. Žijeme dnes v relativním blahobytu, což ale automaticky neznamená blahobyt mysli. Svědomí a hledání vlastních morálních mantinelů je věc náročná obzvláště ve věku obou protagonistů,“ říká režisér Juraj Čiernik. Příběh doprovází subtilní hudba pouze v podání klavíru (a lidského hlasu), která má příběhu dávat další rozměr.

„Troufám si říci, že Thrill Me díky silnému příběhu a postavám, jejichž děsivému jednání můžeme současně snadno porozumět, má co nabídnout jak příznivcům muzikálového souboru, tak i těm, kdo běžně chodí spíše na činoherní představení,“ podotýká překladatelka a dramaturgyně Hana Nováková.

„Když jsem před mnoha lety napsal první verzi tohoto muzikálu, absolutně jsem si nedokázal představit, že jednou obletí celý svět. Velmi děkuji za uvedení této inscenace a doufám, že i pro vás bude vzrušující,“ vzkázal exkluzivně k tomuto ostravskému uvedení autor Stephen Dolginoff.

V Česku poprvé uvedlo tento muzikál DIVADLO U22 v Praze v říjnu 2015, hráli jej studenti konzervatoře. Nynější představení Národního divadlo moravskoslezského využívá stejného překladu ovšem v s profesionálními herci. Premiéry se uskuteční 12. a 13. května v Divadle „12“.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP