Oceňovaná hra Hodina diplomacie bude mít českou premiéru


Hanuš Bor a Jan Šťastný, Hodina diplomacie. Foto: Divadlo Viola Jan Šťastný a Hanuš Bor. Dva herci během jedné noci, v jedné chvíli, na jednom místě. Napínavý souboj argumentů, slov a emocí. Osudový dialog, který zachránil Paříž a její obyvatele… To slibuje hra Cyrila Gelyho Hodina diplomacie, kterou u nás poprvé uvede Divadlo Viola.

 

„Brilantní válečná konverzačka pro dva skvělé hlasy – tak se psalo o filmovém zpracování Gelyho Hodiny diplomacie. Ovšem ve Viole neuvádíme tuto hru pouze jako skvěle napsaný dialog, ale především jako silný dramatický text s velkým symbolickým přesahem,“ říká k novince ředitel divadla Robert Tamchyna.

Francouzský dramatik a scenárista Cyril Gely ve své hře otevírá jednou z málo známých kapitol válečné historie: 25. srpna 1944 spojenecké jednotky vstupují do Paříže. Krátce před úsvitem se německý vojenský místodržitel Paříže Dietrich von Choltitz chystá vykonat nemilosrdný příkaz Adolfa Hitlera – vyhodit město do povětří. Všechny mosty a historické budovy jsou již podminované, ale Paříž zatím stále stojí. Co přesvědčilo loajálního německého generála Dietricha von Choltitze, otce tří malých dětí, aby se nakonec vzepřel rozkazu svého vůdce a ušetřil Paříž před totálním zničením? Jakou roli v celém dramatu sehrál švédský konzul v Paříži Raol Nordling?

Hodina diplomacie je doposud nejúspěšnější a nejpřekládanější hrou Cyrila Gelyho. V roce 2011, kdy měla premiéru v Théâtre de la Madelaine, se stala hitem pařížské divadelní sezóny a o čtyři roky později přinesla svému autorovi Cenu César. Stejnojmenná filmová adaptace, která do kin vstoupila v březnu 2014, získala několik ocenění na prestižních festivalech včetně Berlinale.

Hru režíroval Radovan Lipus, poprvé bude k vidění 18. března, repríza následuje 30. března.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP