Po Plzni chodil Chaplin


Eugene Chaplin s plakátem k baletu o jeho otci. Foto: Divadlo J. K. TylaOd premiéry baletu inspirovaném životem slavného génia na Nové scéně Divadla J. K. Tyla v Plzni 17. března 2018, Chaplin v Plzni tančí. Pátého února tohoto roku Chaplin v Plzni nejen tančil, ale po městě i chodil. Na inscenaci se totiž přijel ze Švýcarska podívat jeho pětašedesátiletý syn Eugene Chaplin.

Životní příběh nesmrtelného Tuláka, ikony filmové historie, se po jeho smrti pokusilo a neustále pokouší připomínat různými formami mnoho tvůrců po celém světě. Autor libreta, choreografie a režie, šéf plzeňského baletního souboru Jiří Pokorný, se nespokojil pouze s vizuálním připomenutím. Hlavní roli tu nehraje pouze buřinka a hůlka. Pokorný „vypráví“ strhující příběh jeho života plný nejen úspěchů, nepochopení, emocí, ale i lásky a citu, od 16. dubna roku 1889 až do 25. prosince roku 1977, posledního dne jeho života.

Daří se mu to především strhující choreografií, která dokonale zvládá prostor Nové scény Plzeňského divadla, hudbou, která balet doprovází, ale i světelnou koncepcí. Nejen Šostakovič, Debussy, Brahms, Bary, Chopin, Goodman… ale i hudba samotného Chaplina potrhuje emotivnost a dává inscenaci „odpovídající rytmus“.

„Myšlenka na tento balet mne provázela již delší dobu. Bylo by velikou škodou, kdyby tento fenomén měl být známý jen pouze díky svým groteskám. Jeho život je i strhujícím příběhem, cestou, která vedla k tak fenomenálnímu úspěchu. Na druhé straně jsem ale nechtěl být pouhým vykladačem faktů o jeho životě! Takových představení je po světě spousta. Mnohá se spokojila pouze s tím, že vsadila na jistotu a představují Chaplina jako muže s buřinkou, hůlkou a velikou část děje zabírají pouze jeho známé gagy. Nechtěl jsem ale, aby naše inscenace byla pouze popisnou biografií,“ zdůrazňuje Jiří Pokorný.

A dodává: „Osudem slavného génia jsem se nechal volně inspirovat, ale hlavně jsem se snažil o to, představit ho jako člověka s velkým srdcem a čistou duší. Objevují se v ní i situace a postavy, které do Chaplinova života výrazně zasáhly. Karel Čapek o Chaplinovi napsal, že …on není kouzelník, který vdechuje věcem duši, nýbrž větší kouzelník, který vdechuje věcem věčnost… toto připomenout jsem se pokusil na jevišti prostředky, které mi jsou vlastní.“

O úspěšné baletní inscenaci, oslavující odkaz otce, se doslechl jeho syn, pětašedesátiletý Eugene Chaplin až ve Švýcarsku, kde žije. Byl těmi zprávami velmi potěšen a rozhodl se přijel do Plzně. Syn slavného komika je jeho pátým potomkem. Jeho matkou byla herečka Oona O'Neillová, dcera slavného dramatika Eugena O'Neilla.

Jako jediný z jeho dětí se nestal hercem. Pracoval jako mistr zvuku při nahrávání alb se skupinami Roling Stones a Queen nebo s Davidem Bowiem. Je režisérem filmů o svém otci: vzpomínkového dokumentu Charlie Chaplin: Les années suisses (švýcarské roky) nebo hudební revui Smile rekapitulující Chaplinovu tvorbu. Vydal o svém otci úspěšnou knihu plnou rodinných fotografií. Je prezidentem Mezinárodního festivalu komediálních filmů ve švýcarském městě Vevey, kde nedaleko v přilehlé obci Corsier-sur-Vevey strávil jeho otec šťastných posledních dvacet let svého života a je zde i se svojí manželkou pohřben. 

Před představením baletu se pátého února zaplnila nová scéna plzeňského divadla do posledního místa a on odpovídal na spousty otázek. Prohlédl si město, které ho oslovilo svojí atmosférou, byl mile překvapen, že má dvě krásná divadla.

„Moc se mi balet líbil. Miluji pantomimu a cirkus i proto, že jde o mezinárodní představení, se kterým můžete cestovat po celém světě a všichni mu rozumí. A proto mám rád i balet, protože to je v podstatě taneční pantomima. A co jiného dělal můj otec ve svých filmech? Velmi příjemné pro mne bylo i to, že v inscenaci zazněla i otcova hudba, která umocnila mnohé stěžejní pasáže jeho života. Představení je po všech stránkách velice profesionálně zvládnutou ódou na otcovu osobu, vzdáním holdu jeho umění a jeho životu. V inscenaci se promítá celý jeho život. Jeho touhy, lásky, jeho vzestupy, pády, protipóly života, zklamání i důvěra v dobro,“ řekl Eugene Chaplin.

Tulák Charles Spencer Chaplin nejenže v Plzni tančí, ale po Plzni chodil i jeho syn. Plzeňané ho potkávali v ulicích svého města, měli možnost se s ním setkat ve svém divadle a potom s baletem „prožít“ život věčného Tuláka. Zážitek, na který se nezapomíná.

Autor je publicista a spisovatel.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP