51. sezónou vstupuje Divadlo Husa na provázku do období zásadních změn


Husa na provázku logo divadlaNová sezóna by měla být přelomová nejen pro Husu na provázku, ale vlastně pro celé Centrum experimentálního divadla, jehož je součástí.

 

 

V uplynulé sezóně ukončil zdejší dlouholeté působení umělecký šéf, výrazná režisérská osobnost Vladimír Morávek. Ředitel Centra experimentálního divadla, Petr Oslzlý s Provázkem spjatý téměř od vzniku této scény, se v únoru letošního roku stal rektorem Janáčkovy akademie múzických umění. Třetí scénou bez stálého hereckého souboru bylo Divadlo U stolu těsně spojené s Františkem Derflerem, hercem, režisérem a duchovním otcem scény, které vtiskl osobitou jasnou, nosnou ideu a dramaturgii. Po jeho odchodu nelze předpokládat, že by divadlo mohlo v dané podobě pokračovat. Součástí CED je HaDivadlo, kde stávající vedení zůstává beze změn. Uměleckým šéfem je nadále Ivan Buraj.


I když nutné personální změny jsou snad tím nejsnadnějším v porovnání s očekáváním změn, které mají přinést, snadné ani rychlé nebyly. Ostatně, právě od osobností, na něž padla konečná volba, se očekává nová koncepce, změna, posun, onen přelom.


1. zářím 2018 do funkce ředitele CED nastoupil Miroslav Oščatka, který do konce tohoto roku setrvá na pozici uměleckého šéfa DHNP, kde působil léta jako dramaturg. Spolupracoval např. s Arnoštem Goldflamem, Michalem Dočekalem, ale i s mnoha mladými tvůrci. Jako autor, dramaturg a režisér se podílel na desítkách inscenací, z poslední doby např. Mein Švejk (režie J. A. Pitínský) či Dynastie – Lehman Brothers (režie M. Dočekal). Je autorem řady projektů. Divadlo Polárka, kde působil předtím, pod jeho vedením uvedlo 52 světových novinek a bylo nominováno na Divadlo roku v letech 2001 a 2002. Má klíčový podíl na jeho profesionalizaci, konsolidaci hereckého souboru, a stabilizaci divadla. M. Oščatka spolupracuje také jako scenárista s televizí. (Příběh čtyřdílné dokumentární drama Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů. Pracuje na scénáři o čs. legiích.).


Uměleckým šéfem HaDivadla nadále zůstává Ivan Buraj. Pozici uměleckého šéfa Divadla Husa na provázku bude od 1. ledna 2019 zastávat Anna Davidová (Kopřivová), spolu s ní do uměleckého vedení divadla nastoupí dramaturg Martin Sládeček. A. Kopřivová stála za režií více pozoruhodných inscenací, M. Sládeček jako dramaturg spolupracoval u několika úspěšných inscenací činohry ND Brno, pak působil ve Švandově divadle. Myslím, že volba této dvojice by měla být pro Divadlo Husa na provázku velmi dobrým příslibem.


Zatím největší otazník zůstává v souvislosti s ukončením činnosti Františka Derflera, a tím i Divadla U stolu, u jehož vzniku stál a jehož ducha a dramaturgii formoval. Scéna si získala velký ohlas a oblibu diváků inscenacemi myšlenkově závažnými a inscenačně v malém sklepním prostoru pozoruhodnými. V letošním roce DUS činnost ukončí, vznikne nové divadelní studio. Vedení CED jedná s tvůrci, kteří by měli v následujících měsících nastoupit jako umělecké vedení studia, které jako předchůdce bude bez vlastního stálého souboru. Je ambicí, aby se stalo „důležitou křižovatkou progresivního divadla“. Do konce roku má být sestavena koncepce a dramaturgický plán pro příští divadelní sezónu. V lednu 2019 se uskuteční tisková konference, na níž Anna Davidová a Martin Sládeček představí koncepci dalšího směřování Divadla Husa na provázku. Zároveň bude podána informace o vytvoření nového studia CED.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP