Za Josefem Kovalčukem


 

V sobotu 30.června zemřel ve věku nedožitých sedmdesáti let (5.srpna 1948) prorektor brněnské Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) Kovalčuk Jos foto yotube výrazná postava českého divadelnictví.

 

 

 

Byl vystudovaný bohemista a historik, který navíc absolvoval dramaturgii na DAMU. Od absolutoria této fakulty se výhradně věnoval divadlu a pomáhal v Brně v roce 1974 při zakládání HaDivadla, které se sem přestěhovalo z Prostějova. Do roku 1996 byl dramaturgem na této scéně, kdy jako dramaturg přešel do pražského Národního divadla, její činohry. Mimoto byl v letech 1990 až 1996 děkanem Divadelní fakulty JAMU v Brně, ale zároveň se v roce 1990 stal na necelý půl rok politikem, coby poslanec České národní rady a členem jejího předsednictva s funkcí místopředsedou výboru pro kulturu.

 

V letech 1996 až 2002 působil jako umělecký šéf Národního divadla. V roce 2002 byl jmenován profesorem a byl znovu zvolen děkanem Divadelní fakulty JAMU. V této funkci působil do roku 2008 a naposledy byl proděkanem fakulty. Od divadelní sezóny 2009/2010 je souběžně dramaturgem Divadla Husa na provázku.

 

V Národním divadle pracoval do roku 2002 a dramaturgicky zde spolupracoval s režiséry I.Krobotem (Romance pro křídlovku, Hamlet, Obsluhoval jsem anglického krále), J.A.Pitinským (Bloudění, Markéta Lazarová), V. Morávkem (Lucerna).

 

Na DAMU diplomoval s prací „Autorské divadlo 70. Let“ a tomuto žánru se po svůj život usilovně věnoval. Kovalčuk se stal jeho velkým propagátorem i šiřitelem, stejně jako byl součásti hnutí otevřeného divadla a alternativní kultury. Na JAMU byl rovněž vedoucím kabinetu pro výzkum divadla a dramatu. Je autorem her, řady dramatizací a spoluautorem řady scénářů divadelních inscenací HaDivadla (např. Panoptikum, Hra bez pravidel, Bylo jich pět a půl, Pouť k milosrdným, Záhadné povahy atd. - většinou ve spolupráci s A. Goldflamem). Podílel se na společných projektech studiových divadel Cesty a Rozrazil.

 

Jako dramaturg se stal rovněž významnou postavou divadla dramaturgem Husa na provázku, kde působil v letech 2009 až 2013.

 

Rektor JAMU Petr Oslzlý o Kovalčukovi prohlásil, že byl „jednou z největších divadelních osobností českého divadla poslední čtvrtiny 20.století.“

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP