Úspěšný návrat festivalu Dokořán pro hudební divadlo


 

dokořán logoV roce 2005 se konal v Brně 1. ročník festivalu Dokořán, jehož cílem bylo stát se každoroční přehlídkou úspěšných inscenací z okruhu hudebního divadla, a to domácích i zahraničních scén. Iniciátorem a organizátorem bylo Městské divadlo Brno. Zdejší Hudební scéna se svým profilovým zaměřením dlouhodobě hudebnímu žánru, zejména muzikálu, věnuje. Uvádí klasiku žánru, vlastní původní muzikály, představuje často dosud u nás neuváděné tituly.

 

 

Úspěšná přehlídka skončila v roce 2009. O rok později se totiž konal 1. ročník Mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno. Vznikl s myšlenkou nahradit přehlídky pořádané jednotlivými brněnskými scénami jedním velkým, společným projektem. Měl ambice stát se největší domácí přehlídkou našich i zahraničních divadel. Jistý punc a charakter každému ročníku měla dát výrazná žijící osobnost s divadlem spojená. Idea spojit takto brněnské scény, které jsou, i když s jiným zaměřením a dramaturgií, přece jen také konkurenty, byla nesporně zajímavá. Festival současně propojil představení v divadlech s děním ve městě, včetně akcí, které je oživily a daly vědět o divadle i těm, kteří je navštěvují jen výjimečně či vůbec. Z více důvodů, jistě i pro náročnou organizaci, je od roku 2015 hlavním organizátorem a pořadatelem Divadelního světa Národní divadlo Brno. Pokračuje jako mezinárodní i domácí přehlídka soudobého divadla s vlastním vyhraněným profilem.

 

Před závěrem letošní sezóny se tedy Městské divadlo Brno vrátilo k vlastní, předchozím projektem přerušené přehlídce Dokořán. Třeba uvést, že v Brně je tradice pořádání obdobných akcí. V devadesátých letech organizovala Dny operety a muzikálu Zpěvohra, tehdejší soubor Národního divadla Brno. I ona mohla navázat na obdobné dřívější festivaly „zábavně hudebního divadla“.

 

Letošní ročník festivalu Dokořán pro hudební divadlo se konal ve dnech 9. až 13. června. V hlavním programu nabídl deset představení, z toho dvě zahraniční (Slovensko a Slovinsko) a tři domácí provenience. (Děsný pátek a Představ si… – inscenace MdB a Kabaret Nohavica Divadla Radost.) V doplňujícím programu bylo uvedeno speciální festivalové vydání cyklu Zdenek Merta u klavíru, koncerty skupin Golden Delicious a Kabinet a vystoupení Dušana Vitázka s kapelou. V některých festivalových večerech tak ožilo ještě víc než v běžné dny i prostranství mezi divadelními budovami.

 

Z hostujících představení jsem měl možnost zhlédnout jen tři hostující soubory. „Kultovní“ Rent v podání souboru Městského divadla Ljubljana strhuje především skvělou, dynamickou hudbou. Rocková opera, jak se patří. Výkony umělců ze Slovinska právem sklidily velký potlesk. Hostujícím režisérem inscenace byl domácí Stanislav Moša z MdB. Divadlo J. K. Tyla se svou inscenací muzikálového thrilleru Sweeney Todd –dábelský lazebník z Fleet Street sklidilo zaslouženě výrazný divácký ohlas. Myslím, že se realizátorům podařilo nejít ani tak na notu mrazivého thrilleru, jako spíš na kloub dávné městské legendě, která sic vzbuzuje nepříjemné pocity, má však blízko k časem vzdálené kramářské písni, trochu panoptikální s nábojem černého humoru. Smíchem a inteligentním humorem oslovila a dodala dobrého ladění, jehož se na divadle nabízí, mám dojem, stále míň, jevištní podoba bestselleru Sue Townsendové „Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a ¾. Inscenace pražského Divadla v Dlouhé nepochybně právem získala na Grand Festivalu smíchu v Pardubicích titul Komedie roku. Už dlouho jsem se v divadle tak upřímně nebavil a nezasmál.

 

Podle ohlasů se celá přehlídka vydařila, jistě je možno těšit se na následující. Podle ředitele MdB S. Moši by mělo příště přijet víc zahraničních souborů. Původně uvažoval o festivalu delšího než týdenního trvání, obdobného tím např. avignonskému. Čas ukáže, jak se přehlídka, u nás jediná tohoto zaměření, bude dál profilovat. Zatím se zdá, že svižně vrostla na vhodné místo, kde již dřív dobře zakořenila.

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP