Divadelní krvák o Váchalovi (a jeho lásce k Šumavě)


Chemické divadlo logoDivadelní inscenace Šumava láska, která se dočkala premiéry během festivalu ...příští vlna/next wave..., je novým projektem souboru s názvem Chemické divadlo, který od sezóny 2014/2015 působí spolu s dalšími (Lachende Bestien, Depresivní děti touží po penězích) ve znovuotevřeném kulturním centru Venuše ve Švehlovce. Režisér Vojtěch Bárta a scénografka Jana Hauskrechtová si tentokrát vytyčili cíl vskutku nelehký – oživit postavu kdysi přehlíženého, dnes vpravdě kultovního umělce Josefa Váchala (1884–1969).

 

 

 

Čtěte: Recenze inscenace Sen o říši krásy, kterou počátkem letošního roku uvedl ve Venuši ve Švehlovce divadelní soubor Depresivní děti touží po penězích

 

 

Zvolený titul se ovšem ukazuje být mírně zavádějícím, neboť pomineme-li odkaz na nejslavnější Váchalovu autorskou knihu Šumava umírající a romantická (1931), je zde šumavská krajina přítomna jen coby lehce načrtnutá kulisa, nikoli jako leitmotiv či dokonce téma hry. Šumava láska je, respektive má být hrou o Josefu Váchalovi. Kdo by však očekával jeho životopisný portrét či alespoň povahopisnou miniaturu, odejde z představení zklamán (a nebude takových málo), neboť se mu dostane pouze chabě a nechronologicky poslepované snůšky nejznámějších Chemické divadlo foto-Isaac-Sibecas-a-Ivan-Caponiováchalovských atributů a motivů. 

 

Během představení se v podání dvojice herců, Jakuba Folvarčného a Dany Markové, a s přispěním režisérova hereckého výstupu nakrátko zhmotní nejen samotný Mistr, ale též obě jeho životní družky, Marie Váchalová a Anna Macková, jeho pes Tarzan i několik přízračných postav z jeho děl. Folvarčnému ani Markové přitom nelze upřít herecký talent ani vysoké nasazení, co je to však platné, když v kaleidoskopicky vystavěné inscenaci bezmála nemají co hrát. Zatímco vedlejší postavy scénou proplouvají navzdory všem natur(al)istickým výstupům bez většího efektu a někdy i bez jednoznačné identifikace ze strany diváků, ústřední váchalovská figura se do divákovy paměti vryje takřka nesmazatelně. Josef Váchal je zde totiž zobrazen způsobem povýtce panoptikálním, zveličujícím reálné i domnělé kontroverzní rysy jeho osobnosti – jako amorální a nespoutaný satyr, nekromant, blázen...

 

Inscenace Šumava láska není přes všechny přírodu evokující rekvizity divadelním pojednáním o kouzlu Šumavy, a není ani portrétem jejího velkého ctitele Josefa Váchala. Je přitom smutnou ironií, že ačkoliv to její tvůrci dozajista nezamýšleli, nakonec svou poetikou a groteskností přece jen upomíná na jedno z erbovních Mistrových děl – proslulý Krvavý román.  

 

 

Šumava láska / Venuše ve Švehlovce (Chemické divadlo)
Premiéra: 27. 9. 2017
Scénář a režie: Vojtěch Bárta et al.
Scéna a kostýmy: Jana Hauskrechtová
Hudba: Jakub Kudláč
Lightdesign: Lukáš Večerka
Hrají: Jakub Folvarčný, Dana Marková

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP