Musilův Törless v DISKu aneb Krutost mladického tápání


Törless plakátSvětoznámý prozaik, dramatik a esejista Robert Musil (1880–1942) se narodil v rakouském Klagenfurtu, dětství a část mládí však prožil na Moravě – v Brně a v Hranicích na Moravě, kde v letech 1894-1897 pobýval na vyšší vojenské škole, později studoval na brněnské technice. Další vzdělání získal v Berlíně, kde se věnoval studiu filosofie, psychologie a matematiky – zde a ve Vídni také prožil většinu svého života. Autor monumentálního románu Muž bez vlastností, jehož tvorba zahrnuje povídky, romány, divadelní hry i eseje, zemřel v roce 1942 ve švýcarském exilu.

 

Zmatky chovance Törlesse (Die Verwirrungen des Zöglings Törless, 1906), zfilmované v roce 1966 německým režisérem Volkerem Schlöndorffem (Mladý Törless) a o rok později poprvé vydané česky v překladu Jitky Bodlákové (v roce 2011 kniha vyšla v novém překladu Radovana Charváta), představují Musilovu románovou prvotinu, jejíž děj se odehrává v prostředí již Törless plakát celekzmíněné hranické vojenské školy a která se nyní pod názvem Törless dočkala dramatizace v pražském divadle DISK. Charvátem přeložený text pro potřeby divadelní adaptace upravili dramaturg Martin Satoranský a režisér Ondřej Štefaňák, který je rovněž (společně s Vojtěchem Hanyšem) spoluautorem dosti strohé, leč ve výsledku plně postačující scény.

Výtvarné řešení, v němž se snoubí jednoduchost (bílá barva, nejnutnější rekvizity) se symboličností (uniformita, zdánlivá nevinnost), stejně jako samotný výběr musilovské látky zřetelně odkazuje k poetice Pražského komorního divadla, potažmo Studia Hrdinů. Odpovídají tomu i dosavadní zkušenosti Ondřeje Štefaňáka (*1994), studujícího druhým rokem činoherní režii na DAMU – asistoval ve vídeňském Volkstheater režisérovi Dušanu D. Pařízkovi (Das Narrenschiff), který mimochodem před lety sám inscenoval Zmatky chovance Törlesse v Divadle Komedie, a ve zmíněném Studiu Hrdinů spolupracoval na dvou představeních s režisérkou Kamilou Polívkovou.

Devítičlenná skupina mladých herců a hereček, toho času studujících 4. ročník Katedry činoherního divadla, podává jako celek pozoruhodný výkon, v němž Z představení Törless foto Diskse snoubí nepopiratelný talent s bujarostí a humorem. Jistá odlehčenost inscenaci ve výsledku nikterak nepřekáží, ba právě naopak – aniž by snižovala vážnost témat Musilovy prózy, v níž autor nastavil zrcadlo odvrácené tváři dospívání, propůjčuje místy až melodramatickým výjevům a replikám, jejichž obsah ani s přihlédnutím k době vzniku textu tak úplně neodpovídá věku postav, vítaný nádech civilnosti. Kvalitní herecký výkon podávají jak představitelé kvarteta ústředních hrdinů – zmateného Törlesse (Vladimír Pokorný), povýšeného Reitinga (Vojtěch Vodochodský), amorálního Beineberga (Kryštof Bartoš) a poddajného Basiniho (Filip Březina) –, tak i zbylé, převážně ženské osazenstvo, ztvárňující někdy vícero vedlejších postav.

Ondřej Štefaňák přistoupil k Musilovu textu obdobně jako svého času Pařízek a zjednodušil Zmatky chovance Törlesse na zápletku, která jejich autorovi původně sloužila spíše za půdorys filozoficky laděného vyprávění. Leitmotiv Törlessovy neschopnosti vyrovnat se s „dvojím viděním“, tj. dvojím vnímáním skutečnosti – prostřednictvím smyslů a za pomoci rozumu –, a nalézt způsob, jak obě tyto roviny bezbolestně skloubit, je tak znovu na divadelním jevišti pohlcen silným příběhem mladické krutosti, manipulace a nejistoty. Opět se tedy potvrdila obtížnost, ne-li nemožnost věrné dramatizace Musilovy prvotiny, avšak i tentokrát dal pokus o ni vzniknout působivému divadelnímu představení.

 

Z představení Törless

 

 

 

 

 

 

 

 

Törless / Divadlo DISK

Premiéra: 22. 9. 2017
Autor románu: Robert Musil
Překlad románu: Radovan Charvát
Dramatizace / scéna / režie: Ondřej Štefaňák
Dramatizace / dramaturgie: Martin Satoranský
Scéna / kostýmy: Vojtěch Hanyš
Hudba: Edgar Schwarz
Hrají: Denisa Barešová, Kryštof Bartoš, Filip Březina, Jindřiška Dudziaková, David Kozák, Magdalena Kuntová, Anna Peřinová, Vladimír Pokorný, Vojtěch Vodochodský

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP