Kreslíř Jiří Slíva vystavuje v Plzni


Výstava ve výstavní síni „13“ Západočeské galerie v Plzni představuje známého kreslíře Jiřího Slívu z méně obvyklého úhlu pohledu: soustředí se na výtvarnou stránku jeho tvorby, na aspekty související s výtvarným uměním. K tomu odkazuje i název výstavy Kresbou ke smyslu, tedy jak ke kreslířskému mistrovství Jiřího Slívy, tak ke smyslu – významu, jakož i ke smyslům – orgánům, kterými vnímáme okolní svět. 

Kreslíř, grafik, malíř, hudebník, básník, sociolog a futurista Jiří Slíva. Foto: NoJin, CC BY-SA 3.0

 

Kreslíř, grafik, malíř, hudebník, básník, sociolog a futurista Jiří Slíva (*1947, Plzeň) je nepřehlédnutelným fenoménem české ale i evropské výtvarné scény na poli kresleného humoru, ilustrace a volné grafiky, vedle nich se věnuje i malbě a realizaci drobných objektů. Slívovo dílo získalo řadu ocenění, zastoupen je v mnoha soukromých i veřejných sbírkách. Jeho práce charakterizuje smysl pro humor, nadsázka, vizuální a textová zkratka a schopnost téměř bezeslovně vystihnout zvolené téma. 

Jiří Slíva: Koncert pro uši, 1995, olej, plátno, 53,5 × 43,5 cm.Slíva si našel osobitý výtvarný styl vyznačující se jednoduchostí, stavící na stylizované kresbě s výraznou obrysovou linkou a jasné barevnosti. Výstava v Západočeské galerii představuje Jiřího Slívu poněkud netradičně – nestaví na pro něho typických tématech (tedy svět kávy, vína, jazzu, Kafky, vztahy mužů a žen…), ale poukazuje na výtvarné aspekty jeho tvorby.

„Jiří Slíva je v prvé řadě excelentní kreslíř, který rychlou a pohotovou kresbou zaznamenává okamžité nápady, drobné postřehy z dění kolem, různé varianty jednoho tématu spojeného s hledáním ideálního řešení – teprve potom nastupuje vědomá stylizace a realizace v charakteristickém „slívovském“ rukopisu,“ vysvětluje autorka koncepce výstavy Helena Musilová.

Stranou nezůstává ani ukázka využití slavných „ikon“ ze světové umělecké nebo populární scény – nejznámější je asi Slívovo citování podob Mickey Mouse a Charlieho Chaplina.

K výstavě, která končí 25. srpna, vychází ve spolupráci s nakladatelstvím Bárta & Bárta stejnojmenná publikace, jejíž autorkou je Helena Musilová.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP