Milan Knížák vystavuje Omalovánky pro nová pohlaví


Nové kresby Milana Knížáka z cyklu Omalovánky pro nová pohlaví je možné zhlédnout od 16. května v Galerii Milana Knížáka v Dlouhé ulici v Praze 1.

Milan Knížák: Omalovánky pro nová pohlaví, fix a akvarel na papíře, 50 x 70 cm, 2018

 

A toto o své výstavě píše sám Milan Knížák v textu nazvaném Miluji výjimky:

V jedné ze svých pohádek, kterou jsem napsal před půl stoletím,  jsem  nechal  do   sebe  zamilovat  se  telegrafní  tyč   a patník. Pak se jim narodili  tyčopatníci.  Vždy  jsem  uvažoval,  i u  těch  největších  bláznivin, že z lásky by se mělo  rodit  dítě,  i když to někdy bylo zcela iluzorní, např. když se mravenec zamiluje do mamuta. 

V roce 1992 jsem na Triennale kresby a grafiky v Lodži získal Grand Prix za soubor Erotických kreseb, kde se objevovali mnohokozky a dublpyjníci a podobní novolidé. Poláci pak v témže roce uspořádali výstavu mých erotických kreseb v Polském kulturním středisku na Václavském náměstí. Objevily se tam BMC (Biological mechanical creatures), což byly lidské bytosti propojené s erotickými stroji.

Na výstavě Prázdniny s vetřelcem v roce 1998 ve Špálově galerii v Praze jsem vystavoval řadu transsexuálů s obojím pohlavím, ale stále jsem vnímal podobné novolidi jako zábavné výjimky, které zpestřují život společnosti. 

Má láska a úcta k výjimkám je opravdu velká. O to větší je mé zděšení z toho, že úctu k výjimkám chce někdo proměnit v zákon, který má platit pro celou společnost. Zákony jsou vždy špatné, i když jsou dobré. Zákon má být ta poslední norma, kterou společnost používá. Daleko víc než zákon je respekt, historické vědomí a odpovědnost založené na důsledné společenské kultivaci. Na to současná společnost rezignuje. 

Vzdělávací procesy ztratily svou výchovnou funkci a jsou jen informačními zdroji. Proto moji současní novopohlavníci jsou spíše výrazem mého zklamání, a ne rozkoše. Přesto používám formu, která se podobá grotesce. Věřím, že je důraznější než facka nebo pláč

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP