Festival Sculpture Line instaloval první sochy v Dolních Vítkovicích v Ostravě


Praha, Plzeň, Pardubice, Olomouc či Ostrava, ale také Lucemburk či německý Büdelsdorf – sochařský festival Sculpture Line i v roce 2019 promění ulice, náměstí a další veřejná prostranství v otevřené galerie.

Original Sin od čínského umělce Liu Ruowanga stráží vstup do Velkého světa techniky v ostravských Dolních Vítkovicích

 

„V minulých letech se nám podařilo propojit naší sochařskou linkou celou řadu měst po celé republice a nyní se výrazně rozvíjí i mezinárodní spolupráce, zejména s prestižním festivalem NordArt a také s Lucemburskem, kde koncem května otevíráme sochařský park,“ říká zakladatel a ředitel festivalu Ondřej.

Oficiální zahájení festivalu připadá na 6. červen, ale jednotlivé sochy budou na vybraná místa umisťována postupně. První instalací letošního ročníku se stalo dílo nazvané Original Sin od čínského umělce Liu Ruowanga a je již nyní k vidění v Ostravě. Tři impozantní lidoopové z bronzu stráží vstup do Velkého světa techniky v ostravských Dolních Vítkovicích.

„V centru pozornosti stojí opět klasická socha. Mnohem větší pozornost ovšem věnujeme i začlenění plastiky do kontextu místa. Větší důraz na kvalitu prací přináší koncentrovanější soubor děl od méně autorů, zato s ještě větším potenciálem jejich účinku,“ popisuje kurátor Martin Dostál. 

Festival představí díla renomovaných českých i zahraničních sochařů, jako jsou například Michal Gabriel, Kurt Gebauer, Štefan Milkov, Lukáš Rais nebo Benedikt Tolar. „Snažíme se prosazovat také avantgardnější a méně obvyklá díla a rozšiřovat tak spektrum představ, co je a může být dnešní sochařské dílo. Příkladem může být Jan Dostál a jeho plastiky, které budou k vidění na několika místech v Praze,“ dodává Martin Dostál.

V uplynulých ročnících festivalu zaujala například variace na Buddhovu sochu na Letišti Václava Havla, Průzkumníci či obří Chobotnice vznášející se na hladině Vltavy, instalace významného současného britského sochaře, držitele Turnerovy ceny, Tonyho Cragga na náměstí Republiky či sochy nestora českého sochařství Olbrama Zoubka.

Více informací včetně mapy, anotace jednotlivých soch i přehledu autorů budou k dispozici v průběhu května ZDE.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP