V Praze začíná velká výstava Zdeňka Buriana


Na Sumatře, ilustrace z časopisu Širým světem, 1935, olej na plátně, 53 x 73,5 cmVýstava Širým světem v sálech Obecního domu v Praze představuje více než 200 originálů malíře Zdeňka Buriana, jejichž prostřednictvím můžete nahlédnout do barvitých končin světů minulých, současných i smyšlených. Výstava potrvá od 7. března do 30. června v Retro Gallery v pražském Obecním domě.

Expozice člení Burianovu tvorbu do tematických celků, v nichž se umělcova individualita projevila nejvýrazněji. Jednotlivé kapitoly tak představují ilustrace k legendárním dobrodružným příběhům Jacka Londona, Julese Verna, Rudyarda Kiplinga, Roberta Louise Stevensona, Karla Maye či Arthura Ransoma, dále kvašové malby k cestopisným knihám Enriqua Stanka Vráze nebo ilustrace k vědecko-fantastickým titulům Vladimira Obručeva a Ludvíka Součka.

Volná malba a knižní obálky s rysy exotiky a dobrodružného romantismu zastupují další oblast Burianovy tvorby. Na výstavě je také možné zhlédnout reprezentativní celek geografických děl Země a lidé, zprostředkovávající divákům obrazy dalekých krajin a jejich obyvatel. Návštěvníci se mohou těšit i na pravěké obrazové rekonstrukce, které vznikly ve spolupráci s paleontologem Josefem Augustou.

K výstavě je připravena celá řada doprovodných programů, jakými jsou pravidelné komentované prohlídky i nabídka programů pro školy. Pro dětské návštěvníky jsou k dostání ve výstavním obchodě pracovní listy s rozmanitými úkoly a informacemi k výstavě. Ve výstavním obchodě lze zakoupit rovněž výpravný katalog Zdeněk Burian: Širým světem s kvalitními reprodukcemi všech vystavených děl. V nabídce naleznete i katalogy z předchozích výstav Zdeňka Buriana, velkoformátové pohledy, plakáty a knihy z nakladatelství Albatros ilustrované Zdeňkem Burianem.

Retro Gallery se dílem Zdeňka Buriana zabývá dlouhodobě. Věnovala mu velkou retrospektivní výstavu Na vlně dobrodružství v Obecním domě (2013), kde byly představeny ilustrace děl Jacka Londona, Karla Maye, Arthura Ransoma, Julese Verna a Enriqua Stanka Vráze. I výstava v Museu Kampa Až na konec světa (2014–2015) zaznamenala velký úspěch představením Burianových obálek dobrodružné literatury a tematických olejomaleb pro časopis Širým světem.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP