Kultura

Lukáš Machalický přetváří interiér Colloredo-Mansfeldského paláce

Úterý, 30 Červenec 2019 16:54 Hana Larvová

Hodina eklektismu je název akusticko-vizuální intervence, kterou nainstaloval Lukáš Machalický v barokním interiéru piano nobile v Colloredo-Mansfeldském paláci v Praze. Projekt svou koncepcí navazuje na poslední dvě autorské výstavy – na výstavu Těleso ponořené do tekutiny, realizovanou v pražské MeetFactory před dvěma lety, a na projekt In the Park v New Jörg Kunstverein ve Vídni v roce 2018.

Roman Musil: V Plzni připravujeme první novostavbu muzea výtvarného umění v novodobých českých dějinách

Roman Musil: V Plzni připravujeme první novostavbu muzea výtvarného umění v novodobých českých dějinách

Neděle, 14 Červenec 2019 10:04 Pavel Hejduk

Západočeská galerie v Plzni patří k nejvýznamnějším muzeím výtvarného umění nejen ve svém regionu, ale i v celé České republice. Její sbírky zahrnují díla od středověku až po současnost a mezi její klíčové kolekce patří české umění 19. až první poloviny 20. století, s mimořádně kvalitní a početnou sbírkou českého kubismu. Krajská galerie v Plzni byla ustanovena 7. června 1953 a od 1. ledna následujícího roku začala oficiálně plnit svoji roli.   

Harrisona Forda proslavily dvě role, ale bylo by nespravedlivé spojovat ho pouze s nimi

Harrisona Forda proslavily dvě role, ale bylo by nespravedlivé spojovat ho pouze s nimi

Sobota, 13 Červenec 2019 09:50 Milan Mundier

Věhlas získal jako hrdinný archeolog Indiana Jones pachtící se za mýtickými artefakty se šarmem a ironickým nadhledem. Neméně vysokou popularitu mu vynesla role galaktického pašeráka Hana Sola z původní trilogie Hvězdných válek. Jenže Harrison Ford, který právě slaví 77. narozeniny, není „pouze“ Indianou Jonesem a Hanem Solem – jeho příjemně civilní herectví vdechlo život řadě dalších nezapomenutelných postav. Jen sama Akademie ví, proč mu nikdy neudělila Oscara.

Václav Marhoul: Nastudovat Kosińského není jednoduché

Václav Marhoul: Nastudovat Kosińského není jednoduché

Pátek, 12 Červenec 2019 07:26 Jan Příbaň

Režisér Václav Marhoul – známé jsou jeho celovečerní filmy Mazaný Filip a Tobruk – uskutečnil něco snad „neuskutečnitelného“, zfilmoval Nabarvené ptáče podle bestselleru polsko-amerického spisovatele židovského původu Jerzy Kosińského. Václav Marhoul se do „neuskutečnitelného“ projektu zakousl  jako buldok a vytrval jedenáct let. Jenom složitá vyjednávání v Chicagu o filmová práva, podobající se ze strany amerických vyjednavačů často spíš výslechům, trvala dva roky. Václav Marhoul se nakonec prosadil a film přijde do kin letos v září. Dokazuje to, že když někdo jde za svým cílem s veškerou energií, vůlí a celým srdcem, tak k němu dojde.

Legendy stříbrného plátna: Laurence Olivier exceloval ve filmu i na divadle

Čtvrtek, 11 Červenec 2019 09:46 Milan Mundier

Jen málokterý jiný herec se přiblížil svým fanouškům takovým způsobem, jakým se to na sklonku života podařilo Laurenci Olivierovi. Jeho kniha pamětí s příznačným názvem Hercova zpověď zachycuje s obdivuhodným nadhledem nejen Olivierův osobní život (počínaje nelehkým dětstvím), ale také jeho prakticky celou divadelní kariéru.

Letos se uskuteční už pátý ročník Divadelního festivalu Kutná Hora

Středa, 10 Červenec 2019 19:40 red

Už začátkem září vypukne pátý ročník Divadelního festivalu Kutná Hora. Festival pořádán Divadlem X10 se koná v pátek 6. a v sobotu 7. září. Zve na netradiční prezentaci autorského divadla v mezinárodním měřítku s důrazem na aktuální témata. Vše se bude odehrávat v interiérech Sedleckého pivovaru, ale také venku, například na Palackého náměstí.

Agnieszka Holland dotočila film Šarlatán s Ivanem Trojanem

Středa, 10 Červenec 2019 10:54 red

Po 36 natáčecích dnech padla na začátku července poslední klapka nového filmu polské režisérky Agnieszky Holland Šarlatán, ve kterém ztvárňuje hlavní roli léčitele herec Ivan Trojan. Ve filmu se objeví také jeho syn Josef. Scénář napsal Marek Epstein.

Malíř a spisovatel Zdeněk Píža: Surrealismus je svět s nekonečným prostorem

Úterý, 09 Červenec 2019 18:58 Jan Dočekal

Muzeum Fojtství v Kopřivnici, se sídlem v nejstarší budově ve městě, otevřelo o prvním letním dnu výstavu frenštátského malíře Zdeňka Píži (*1955), člena moravské surrealistické skupiny Stir up. Výstava má titul Iluze skutečnosti. V působivém historickém interiéru uvádí bezmála stovku děl tohoto severomoravského autora.

Festival v Bayreuthu – tradice a její zlomy

Pondělí, 08 Červenec 2019 21:01 Petr Feyfar

Festivalovou budovu v Bayreuthu („Stodolu“, jak ji označuji místní: „Scheune“) nechal Richard Wagner (skladatel jej vypracoval sám společně s architektem Otou Brückwaldem) na tzv. „Zeleném vrchu“ („Grüner Hügel“) vzdáleném asi dva kilometry od centra města na dodnes téměř nezastaveném předměstí.

strana 1 z 594

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP