Lidickou galerii zdobí téma chemie


Na zahradě za Lidickou galerií je rušno i když prší a kolem postavených stanů stojí na trávě voda. Přesto sem v úterý 28. května přišlo více než pět set lidí, aby se zúčastnili slavnostního ocenění a vernisáže 47. ročníku Mezinárodní dětské výstavy.

47. ročník Mezinárodní dětské výstavy v Lidicích. Foto: Jana Pavlová

 

Letošní téma byl náročné. Chemie. Ač je následující číslo o polovinu nižší než loni, i tak se do soutěže zapojilo neuvěřitelných 15 336 mladých umělců od čtyř do 16 let ze 70 zemí světa.

Mezinárodní odborná porota v čele se svým dlouholetým předsedou Josefem Zendíkem, ocenila 1179 děl, z nichž bylo vybráno 164 hlavních medailistů (viz níže).

Předávání medailí na 47. ročníku Mezinárodní dětské výstavy v Lidicích. Foto: Jana PavlováČeským výhercům postupně předali medaili Dana Jandová z Odboru muzeí Ministerstva kultury, Eva Dvořáková z Odboru veřejné diplomacie, zástupkyně Národního technického muzea Ivana Lorenzová a člen senátu ČR Jiří Dienstbier.

Úspěšní autoři ze zahraničí obdrželi medaile z rukou Jana Czerného z Odboru států subsaharské Afriky, Reného Zeleného – vedoucího sekretariátu UNESCO a Hany Pištorové z úseku kulturní diplomacie a Czech Centers Network.

Premiérově se letos udělovala cena Děkana Univerzity Pardubice. O její předání se postarali proděkanka fakulty Chemicko-technologické v Pardubicích Lucie Stříbrná a ředitel Svazu chemického průmyslu České Republiky Ivan Souček.

Zvláštní Cenu poroty – Medaile Lidických růží - pro zahraniční školu získala naprosto výjimečná kolekce ze Slovenska, jež byla zaslána z volnočasového zařízení Občianske združenie art Slnečnice z Bratislavy. Cenu předávaliDita Limová – vedoucí oddělení pro UNESCO, Tomáš Kendík – ředitel sekce Povodí Vltavy, Veronika Kellerová – starostka obce Lidice a Josef Zendík – již zmíněný předseda odborné poroty.

47. ročník Mezinárodní dětské výstavy v Lidicích. Foto: Jana PavlováZákladní umělecká škola Holešov může rovněž oslavovat. Zasloužila se totiž o zvláštní Cenu poroty pro Českou republiku. Povedlo se tak na základě výrazně působivé a bohaté kolekce, prezentované skvělým souborem kombinovaných technik. Cenu jim předala ředitelka Nadace Agrofert Zuzana Tornikidis.

Přítomni rovněž byli velvyslanci Izraele, Maroka a Argentiny, do Lidic přijeli i další zástupci ambasád.

Protože hlavním partnerem letošního ročníku je Národní technické muzeum, část expozice lze zhlédnout i v jeho prostorách. V Lidicích je výstava k vidění do konce listopadu.

Příští, již 48. ročník soutěže, bude mít téma neméně zajímavé. Krajina. Tak na viděnou v Lidicích.

 

Výstava s dlouhou tradicí

47. ročník Mezinárodní dětské výstavy v Lidicích. Foto: Jana PavlováMezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice byla založena v roce 1967 k uctění památky dětských obětí z české obce Lidice, zavražděných německými nacisty, a všech dalších dětí, které zahynuly ve válečných konfliktech. V roce 1973 se stala výstavou mezinárodní a během své historie vešla ve známost doslova v celém světě. V posledních letech se o ocenění pravidelně uchází i více než 25 tisíc velice kvalitních výtvarných děl od dětí nejen z České a Slovenské republiky, ale i z dalších až 80 států světa. V roce 2018 získala výstava významné ocenění Gratias agit (dříve Cena Jana Masaryka Gratias agit) od ministra zahraničních věcí České republiky za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. 

 

 

 

Medailisté Mezinárodní dětské výstavy Lidice

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP