Domácí

Dvě nové památky UNESCO u nás. Co konkrétně se tedy chrání?

Dvě nové památky UNESCO u nás. Co konkrétně se tedy chrání?

Pondělí, 08 Červenec 2019 07:35 Lukáš Petřík

Na seznam památek UNESCO se dostaly další dvě pamětihodnosti z ČR, čímž se jejich počet rozrostl na 13. Naposledy na něj byly v roce 2003 zapsány Třebíč – Židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa, nyní přibyly Hornické památky v saském a českém Krušnohoří a Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem. Co ale konkrétně v Krušných horách a proč je nově chráněno?

Zesnulý Josef Koutecký: Medicína je plná zázraků, stejně jako celý život

Zesnulý Josef Koutecký: Medicína je plná zázraků, stejně jako celý život

Neděle, 07 Červenec 2019 19:44 red

V pátek 5. června zemřel v nedožitých 89 letech Josef Koutecký,  lékař, chirurg a zakladatel dětské onkologie v Československu. Kromě toho, že byl vynikajícím lékařem, se angažoval také v oblasti kultury: mimo jiné byl členem Rady Národního divadla, Nadace Národní galerie a Nadace Českého svazu výtvarných umělců grafiků Hollar. Chceme ho připomenout ukázkou z knižního rozhovoru Osm múz mého života, dialogu s novinářkou Martinou Riebauerovou (vydalo nakladatelství Vyšehrad v roce 2016). 

Celkem 26 kunsthistoriků podepsalo memorandum proti stavbě Mariánského sloupu v Praze

Celkem 26 kunsthistoriků podepsalo memorandum proti stavbě Mariánského sloupu v Praze

Středa, 03 Červenec 2019 17:14 red

Memorandum k obnově Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze, které s tímto kokem nesouhlasí a které bylo adresováno vedení hlavního města, podepsalo 26 kusthistoriků, mezi nimi například Milena Bartlová z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, předseda Klubu Za starou Prahu Richard Biegel, bývalý ředitel Národní galerie Jiří Fajt či Vít Vlnas z Katolické teologické fakulty UK. Text přinášíme v plném znění.

Den Architektury se zaměří na tzv. Svobodnou architekturu a oslaví také 100 let Bauhausu

Den Architektury se zaměří na tzv. Svobodnou architekturu a oslaví také 100 let Bauhausu

Pátek, 28 Červen 2019 18:41 red

V desítkách měst a obcí po celé České i Slovenské republice vypukne v půlce podzimu již devátý ročník festivalu Den Architektury. Rok 2019 je spjatý hned s několika výročími a tyto významné milníky domácí i evropské historie se promítly i do letošního programu festivalu. Hlavním tématem je tzv. Svobodná architektura – stavby vzniklé u nás po roce 1989.

Pražský kulturní projekt Collbenka 1704 se přestěhoval z Vysočan do Holešovic

Středa, 26 Červen 2019 21:30 Adéla Kovářová

Ještě než začnou letní prázdniny, odehraje se v pražských Holešovicích slavnostní představení nového prostoru Hól, jehož součástí je i přestěhovaný kulturní projekt Collbenka 1704, který fungoval od jara 2017 v pražských Vysočanech. Slavnostní představení projektu v novém prostoru proběhne ve čtvrtek 27. června od 19:00. Vstup je zdarma.

Do Náprstkova muzea za dějinami ženské emancipace

Středa, 26 Červen 2019 19:53 Ema Součková

Od 26. dubna je možné v prostorách Náprstkova muzea navštívit výstavu nazvanou Vlastním hlasem, která se věnuje nelehké pozici žen od 2. poloviny 19. století do současnosti na území českých zemí. Dočasná expozice představuje 26 výrazných ženských osobností, jež v historii vystoupily z řady a staly se v různých oblastech bojovnicemi za svá práva. Výstava na těchto příkladech připomíná, že v minulosti ženy nemohly studovat, pracovat, volit a svobodně rozhodovat o svém vlastním osudu.

Ministr Staněk oživil Kaplického blob. Není ale jisté, zda resuscitace může být úspěšná

Úterý, 25 Červen 2019 14:54 Lukáš Petřík

Ministr kultury Antonín Staněk připravuje vznik pracovní skupiny, jejímž cílem bude posoudit potřeby nového sídla Národní knihovny a také navrhnout kroky pro jeho případnou realizaci. Navíc podepsal spolu se ředitelem Národní knihovny a Eliškou Kaplicky Fuchsovou memorandum, které by mělo umožnit v případě potřeby postavit Kaplického blob. Jenže to by se musel změnit postoj vlády a Prahy a možná by to otevřelo další soudní spory.

Haptické modely umožní poznat památky nevidomým a slabozrakým

Pátek, 21 Červen 2019 20:37 Jana Hartmanová

Národní památkový ústav pokračuje v dlouholetém úsilí zpřístupňovat památky osobám se speciálními potřebami. Na bezbariérovém zámku Kynžvart 20, června představil kolekci haptických modelů českých památek UNESCO pro nevidomé a slabozraké návštěvníky.

Profesor Hanzlík: O rehabilitaci popraveného generála Píky se zasloužil Ludvík Svoboda

Pátek, 21 Červen 2019 12:18 Milan Mundier

V pátek 21. června uplynulo přesně 70 let, kdy byl popraven generál Heliodor Píka (1897–1949), který se stal obětí politického režimu, jenž se v Československu chopil moci 25. února 1948. Jeho případem se dlouhodobě zabývá i profesor František Hanzlík, historik z brněnské Univerzity obrany. Ve rozhovoru pro Literární noviny popisuje nejen průběh vykonstruovaného procesu s generálem Píkou, ale vzpomíná také na jeho syna Milana (1922–2019), jehož životním posláním byla otcova rehabilitace.

strana 1 z 171

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP