Civilizace

Vzpomínky Stanislava Komárka jsou svědectvím pro budoucí čtenáře

Vzpomínky Stanislava Komárka jsou svědectvím pro budoucí čtenáře

Neděle, 14 Červenec 2019 14:28 Ivo Fencl

Vzpomínky Stanislava Komárka jsou jistým vzorem pro psaní pamětí, i když to autor nezamýšlel. A každé kvalitní psaní (i to jeho) tkví do vysoké míry v umění odhadnout, co vynechat. Platí to také u dvousvazkových pamětí Městečka a města Stanislav Komárek, přičemž autor dokázal aspekty vlastního života řádně prokádrovat. A některé docela pominout.

Diskrétní elegance aneb Čím nás obohatila móda mezi válkami

Diskrétní elegance aneb Čím nás obohatila móda mezi válkami

Čtvrtek, 11 Červenec 2019 20:18 Ladislava Chateau

Když letos 13. května ve věku osmdesáti let zemřel básník a prozaik Petr Skarlant, opět jsem si uvědomila, jak navzdory veškeré emancipaci často zůstávají ženy, byť stejně talentované, ve stínu svých známějších manželů či celoživotních druhů; vědkyně Emilie de Châtelet zůstávala dlouho ve stínu Voltaira a jazykově geniálně nadaná Rosa Holubová zase v pozadí svého manžela-cestovatele; další výčet by byl velmi dlouhý. A patří mezi ně i Jana Skarlantová.

Proč chce americká spisovatelka Rachel Kushnerová odstranit vězení

Proč chce americká spisovatelka Rachel Kushnerová odstranit vězení

Čtvrtek, 11 Červenec 2019 16:06 Sacha Verna, Neue Zürcher Zeitung

Americká spisovatelka Rachel Kushnerová ve svém třetím románě Jsem osud popisuje život hlavní hrdinky Romy, která si odpykává dvojnásobný doživotní trest plus šest let navíc ve známé věznici. Zabila stalkera, který ji pronásledoval ze San Francisca, kde pracovala v nočním klubu, až do Los Angeles. Zatímco se snaží zvyknout si na nemilosrdný vězeňský život, pronásledují ji vzpomínky na její předchozí život. Samotná Kushnerová v realitě vystupuje proti vězeňskému systému.

Ne více, ale lépe!

Ne více, ale lépe!

Úterý, 09 Červenec 2019 15:43 Veronika Dospělová

Ze změny klimatu a sucha se v posledních letech konečně stala témata. Stejně závažným problémem je pak ztráta biodiverzity. Na světě je ohrožen vyhynutím téměř milion druhů rostlin a živočichů. Krajinu přitom ničíme především velkoplošným a přechemizovaným zemědělstvím – ať už se na výstavě v Lysé nad Labem říká cokoliv. Nejen z chemického průmyslu zaznívají argumenty, že je nutné vyrábět více a více potravin v závislosti na rychlý nárůst populace. Podle některých odborníků je klíčem k tomuto problému agroekologie. 

Kateřina Farná: Jak jsem potkala Brusel (ukázka z knihy)

Úterý, 09 Červenec 2019 09:05 Petr Nagy

Kniha Jak jsem potkala Brusel vás zavede do nejskrytějších komnat belgické metropole, kterou s Vlámy a Valony sdílí lidé více než 180 národností. Koláž osobních zážitků, reportáží, vtipných glos, vážných témat, zajímavých reálií a pamětihodných příběhů odráží autentickou podstatu města, kde se zrodila první čokoládová pralinka i architektonická secese, a kde je snazší sehnat politika než šikovného instalatéra.

Pletení je politická záležitost. Vždycky bylo

Středa, 26 Červen 2019 07:55 Marian Kechlibar

Kdykoliv si myslíte, že ve věci absurdní vylučovací politiky bylo dosaženo vrcholu, přesvědčí vás někdo, že ještě nebylo a že za Annapurnou se v mlhách skrývá další Everest. Dnešní díl seriálu o absurditách moderního světa vám přináší Ravelry, online komunita věnovaná pletení, háčkování a dalším rukodělným aktivitám, která zakázala jakékoliv pozitivní zmínky o americkém prezidentovi.

V Letohrádku Hvězda probíhá výstava mapující česko-slovenské kulturní sbližování

Sobota, 22 Červen 2019 18:53 Aneta Křižková

Výstavní projekt Památníku národního písemnictví (PNP) Z rodinného alba. Příběhy česko-slovenského kulturního sbližování v Letohrádku Hvězda mapuje prostřednictvím téměř osmi set originálních exponátů ze sbírek PNP a dalších českých muzeí a archivů výstava dialog české a slovenské kultury v období od počátku devatenáctého století do roku 1939.

Architekt Petr Brauner: Rád pracuji s technologickými novinkami

Čtvrtek, 20 Červen 2019 19:48 Tomáš Kasal

Jeho stavby zná v Olomouci každý – pavilon A na Výstavišti Flora, věžový dům s vodojemem na Nové Ulici nebo Finanční úřad s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou na Lazcích. Ucelený průřez bohatou tvorbu dvaaosmdesátiletého architekta Petra Braunera je nyní možné vůbec poprvé vidět v Muzeu umění Olomouc. Výstava, která potrvá do 13. října, nabízí originální projekty i dobové fotografie, které ukazují původní vzhled jeho staveb.

Do Prahy přijede spoluautor Faktomluvy Ola Rosling, jednu přednášku věnuje i veřejnosti

Středa, 19 Červen 2019 19:16 red

Ola Rosling, spoluautor světového bestselleru Faktomluva (Factfulness), zabývající se kritickým myšlením, stavem světa na základě aktuálních dat a vyzývající k ověřování faktů při vytváření světonázoru, přijede ve středu 26. června na pozvání vlády do České republiky. 

strana 1 z 112

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP